
Ondrej Böhm z občianskeho združenia Viktória: „Múzeum nie je zárobková činnosť.“ FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Vyšší územný celok v Banskej Bystrici žiada za prenájom niekoľkých miestností v Zichyovskom kaštieli v Želovciach 35-tisíc korún ročne.
Občianske združenie Viktória, ktoré múzeum zriadilo, takú vysokú sumu zaplatiť nemôže. „Je to nereálna požiadavka, lebo múzeum nie je zárobkový podnik. Kto v tomto odbore robí, vie, že múzeum peniaze iba potrebuje. Ak VÚC neprehodnotí svoje rozhodnutie, budeme nútení múzeum zavrieť,“ hovorí Ondrej Böhm z občianskeho združenia. Bola by to podľa neho veľká škoda, lebo v múzeu je zozbieraných mnoho cenných historických artefaktov. Sú tu archeologické nálezy z obdobia neolitu, predmety zo slovansko-avarského pohrebiska, ktoré v 60. rokoch odkryli neďaleko Želoviec, stredoveké mince a podobne. Bohatá je aj národopisná časť, ktorá predstavuje región na rozhraní 19. a 20. storočia.
Väčšinu exponátov získalo združenie zo zbierky, ktorú pred rokmi založili želovský farár Lajos Danczy a Jozef Böhm - otec Ondreja Böhma. „Máme s múzeom ďalšie plány, ale momentálne je to vinou financií zložité. Mnohé exponáty, napríklad sane, ktoré používali Zichyovci, nám moknú vonku. Chceli sme expozíciu rozširovať, ale čo bude ďalej, nevieme,“ konštatuje Böhm. Kaštieľ postavili Zichyovci, ktorí boli v regióne známi ako šíritelia remesiel. Po znárodnení prešiel do rúk štátu, istý čas ho vlastnilo ministerstvo pôdohospodárstva. V súčasnosti je vlastníkom samosprávny kraj a správcom poľnohospodárska škola.
„Ak sa situácia zmení, chceli by sme zamerať našu činnosť práve na tradíciu zichyovských remesiel. Tie by tu mohli ožiť. V kováčskej, košikárskej, čipkárskej dielni by sa mohlo pracovať naživo. Je to hudba budúcnosti,“ konštatuje Böhm.
Pýchou kaštieľa je zichyovská veľká sála, ktorá by sa mohla premeniť na galériu. Dnes je opustená a zdevastovaná. Kaštieľ bol v minulosti známy unikátnym teplovzdušným kúrením. Starší obyvatelia si ešte pamätajú, ako po vojne rozbíjali vzácne keramické kachle a vyhadzovali ich z okna. V sále bola kedysi galéria seniorov zichyovského rodu. Mnohé vzácne predmety sa po vojne stratili a dodnes nenašli. Rovnako ako vzácna zbierka archívu, kde boli aj diela 12. a 13. storočia.
KVETA FAJČÍKOVÁ