Ospalé lenivosti a prekvapenie na ostrove uzimených sopiek

S milenkou mojej matky (101 Reykjavik) * Island / Dánsko / Francúzsko / Nórsko 2000 * Réžia: Baltasar Kormákur * Hrajú: Hilmir Snaer Gudnason, Hanna Maria Karlsdottir, Olafur Darri Olafsson, Victoria Abril


FOTO – MOVIEWEB


Podľa Hlynura Bjorna ľudia žijú na Islande len preto, že sa tam narodili. V takom kúte sveta sa dá buď nakrútiť dobrý film, ako to urobil herec Baltasar Kormákur podľa knižky Hallgrimura Helgasona, alebo sa oddávať zimnému spánku, ako to praktizuje hrdina jeho filmu Hlynur.

Baltasarovi Kormákurovi sa podarilo spojiť klasickú tému odcudzenia s horúcou témou sexuality v rodine a oboje zmraziť severským čiernym humorom. Hlynurovi sa zase úspešne darí vyhnúť sa práci, vzťahu a všetkému, čo pripomína zodpovednosť. Pomaly mu tiahne na tridsiatku a jeho neochota zaradiť sa už ani tak nepripomína tínedžerskú znechutenosť, ako skôr praobyčajnú pohodlnosť. Skrýva sa za hrubé rámy okuliarov, v ktorých pripomína niečo medzi plachým intelektuálom a komiksovou figúrkou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vnútri žije odvážnymi predstavami, no na povrch z neho vychádzajú len cynické hlášky. Celé týždne žhaví počítač a sťahuje si porno. Cez víkend sa presunie zažívať inú formu nudy na párty. Vonku je aj tak zima, treba sa držať v teple.

Z tepla sa stane horúčosť, keď si Hlynurova nekonvenčná matka pozve na návštevu učiteľku flamenca Lolu. Energická Španielka premení domácnosť na bizarný trojuholník: mama má Hlynura rada, ale miluje Lolu, nemala však odísť na Nový rok z domu… Zápletka znie trochu almódovarovsky (Všetko o mojej matke, Hovor s ňou) a slovenský názov filmu tomuto dojmu ešte nahráva. Situácie sú však riešené s pravou severskou záľubou v absurditách: napríklad ako keď sa vaňa, v ktorej sa Hlynur práve vykúpal, prikryje dreveným vekom a tým vznikne štýlová kuchynská lavica.

SkryťVypnúť reklamu

Islanďania radi zdôrazňujú svoju výnimočnosť. Aj v tomto filme sa nevyhnutne objavia narážky na počasie, prírodu a zábery sopečnej krajiny. Napriek tomu je Kormákurov film taký jednoduchý a všeobecne zrozumiteľný, že podobnú depku a podobné párty poznáte aj bez toho, aby ste za nimi museli ísť na Island, ba nemusíte sa ani pohnúť z domu – aj keď nie je príliš pravdepodobné, že sa u vás ubytuje učiteľka flamenca, ktorá sa sprchuje pri odtiahnutom závese. Dokonca aj pouličná vianočná výzdoba je v Bratislave taká istá ako v Reykjavíku!

Určite sa však oplatí vystrčiť nos do zimy a prekráčať do kina. Už pre tých niekoľko originálnych riešení, ktoré film ponúka: napríklad, pri akej izbovej teplote chovať chameleóna, ako prísť k balíčku Luckie Strike bez peňazí, ako si vybrať ekologický vianočný stromček, ako byť zatknutý za dobrý skutok a v neposlednom rade ako na Islande pohodlne žiť z dobre fungujúceho systému sociálneho zabezpečenia. To je možno ďalší dôvod, prečo tam predsa len zopár ľudí žije.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 384
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 8 840
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 894
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 214
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 3 443
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 736
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 523
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 334
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu