
Regina Jacobsová so zlatou medailou za prvenstvo na halových MS v Birminghame, kde zabehla na 1500 m svetový rekord 3:59,98 min. FOTO TASR/EPA
Štyridsaťročnú americkú bežkyňa Reginu Jacobsovú (narodená 28. augusta 1963 v Los Angeles), ktorá tohto roku ako prvá žena sveta zabehla tisícpäťstovku v hale pod štyri minúty, označil včera denník Washington Post za športovkyňu s pozitívnym testom na nový dopingový prostriedok tetrahydrogestrinon (THG). Vzorku so zakázanou látkou jej mali údajne odobrať na júnových majstrovstvách USA. V prípade dopingového previnenia platí právnická zásada prezumpcie neviny až do definitívneho dôkazu. Sedliacky rozum však navráva, že pri rapídnom zlepšení sa športovkyne v štyridsiatke nebude všetko s kostolným poriadkom.
V stredu uviedol anglický denník The Guardian prvé veľké meno priamo spojené s pozitívnym testom na THG - Dwain Chambers. Úradujúcemu britskému európskemu šampiónovi na stovke a v šprintérskej štafete našli stopy tejto zakázanej látky pri mimosúťažnej kontrole 1. augusta v Saarbrückene. Dvadsaťpäťročný Londýnčan bol v stredajšom vydaní bulvárneho denníka The Sun úprimný, hoci nehovoril priamo o sebe. „Pokušenie byť najlepší na svete je také veľké, že atléti neraz siahnu po nedovolenom prostriedku aj riskujúc, že ich odhalia,“ povedal.
Chambersov tréner Remi Korchemny, 71-ročný Američan ukrajinského pôvodu (pracoval v štábe pripravujúcom legendárneho Valerija Borzova), obvinenie striktne odmietol.
Americká atletická federácia bola mimoriadne rýchla a pružná. V stredu prijala antidopingové rozhodnutie s názvom Nulová tolerancia, podľa ktorej atléta usvedčeného z užitia anabolického streoidu doživotne dištancujú a potrestajú stotisícovou pokutou. Vo svete platí v tomto prípade dvojročný zákaz činnosti, „doživotie“ až pri opakovanom priestupku. Tak to bolo v prípade doteraz najväčšieho dopingového atletického prípadu kanadského šprintéra Bena Johnsona, ktorému zobrali titul majstra sveta (1987), olympijského víťaza (1988) a jeho výkony vymazali z rekordných tabuliek. V jeho prípade však zrejme išlo o epizódku v porovnaní s narastajúcim dopingovým škandálom storočia so skratkou „THG“.
Včera po uzávierke malo pred súdom v San Francisku vypovedať 40 podozrivých športovcov v súvislosti so stredajšou raziou v kalifornskom Bay Area Laboratory Cooperative (Balco), ktorá pod pláštikom vyživovacích prostriedkov vyrábala ilegálne THG . Na listine je olympijská víťazka Marion Jonesová, svetový rekordér na 100 m Tim Montgomery. Zoznam ukázal, že zákazníkmi firmy boli predtým také esá ako olympijský víťaz na 100 m Linford Christie (V. Brit.), legendárna šprintérka Merlene Otteyová (Jamajka/Slovinsko), guliarsky majster sveta C. J. Hunter (USA). Všetci mali pozitívny test na nandrolon. Pred kalifornským súdom nemalo ísť iba o doping, ale aj o podvod i daňový únik. Prominentní atléti mali platiť „pod pultom“ vysoké sumy v hotovosti, aby sa nedostali do oficiálnych kartoték klientov laboratória. (pf)
(Ne)záhadný steroid
Antidopingovými komisármi USA prvýkrát odhalený steroid tetrahydrogestrinon (THG) sa chemickým zložením blíži anabolikám gestrinon a trenbolon. Prípad vyvolal zatiaľ nemenovaný, ale vraj veľmi známy americký tréner, ktorý zaslal expertom v losangeleskom laboratóriu injekčnú striekačku s neznámou látkou. Ôsmim chemikom trvalo dva mesiace, kým našli metódu, ako tetrahydrogestrinon možno odhaliť. Ďalšie dva potom trvalo, kým našli spôsob na testovanie.
Gestrinon je na zozname zakázaných látok, THG patrí medzi príbuzné substancie. Podľa nemeckého dopingového experta profesora Wilhelma Schänzera sa THG dosiahne vložením štyroch atómov vodíka. „Aj táto minimálna chemická úprava je previnením proti platným pravidlám, aj keď základná štruktúra ostane nezmenená,“ povedal riaditeľ známeho antidopingového inštitútu v Kolíne nad Rýnom.
Schänzer s podobnými deliktmi rátal, pretože zmeniť zloženie steroidov nie je nič komplikované. „Škandál v USA je prvým konkrétnym znamením, že sa také čosi už začalo diať.“ Pre nemeckého odborníka je nejasné, ako dokáže THG zvyšovať výkonnosť a aké má vedľajšie účinky. Všeobecne platí, že anabolické steroidy účinkujú na nárast svalovej hmoty, znásobujú efekt hormónu testosterónu, čím umožňujú tvrdší a dlhší tréning.
Šéf americkej antidopingovej agentúry (USADA) Terry Madden tvrdí, že atléti, ktorí THG brali, si boli istí svojou neodhaliteľnosťou. Látka účinkuje viac mesiacov, ale možnosť jej dokázania sa zužuje na tri až sedem dní. (šef, rh)