Darcovia Iraku asi nedajú dosť peňazí

V Madride sa dnes začína dvojdňová konferencia darcovských krajín o Iraku. Zatiaľ však prevládajú pochybnosti, či sa podarí zhromaždiť 36 miliárd dolárov potrebných v budúcich rokoch na obnovu krajiny. Mnoho štátov Európskej únie posiela do Madridu delegá

cie na nízkej úrovni, kým z USA mieri do Madridu veľký tím na čele s ministrom zahraničia Colinom Powellom. Potvrdzuje sa tak, že v mnohých krajinách stále prevláda skepsa voči irackej vojne i povojnovým snahám Američanov pritiahnuť nové investície a vojakov z ďalších štátov.

Washingtonu sa podarilo minulý týždeň presadiť v Bezpečnostnej rade OSN novú rezolúciu o Iraku, ktorá mala získať krajiny vyžadujúce krytie OSN. Rezolúciu schválili aj odporcovia vojny Francúzsko, Nemecko a Rusko. Ale vzhľadom na to, že Washington neustúpil ich požiadavkám, dali najavo, že s ich pomocou zatiaľ nemožno počítať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa denníka New York Times Bushova vláda urobila ústupok a súhlasí so zostavením novej agentúry, ktorú povedie Svetová banka a OSN a ktorá by mala určovať, ako sa bude medzinárodná pomoc v Iraku využívať.

Agentúra nebude mať vplyv na 20 miliárd dolárov, ktoré vydajú v Iraku Spojené štáty. Kongres už schválili 20 miliárd dolárov na 18 mesiacov.

Americkí a španielski predstavitelia neoznámili, koľko z potrebných 36 miliárd chcú v Madride získať. Španielsky vicepremiér Rodrigo Rato napriek tomu predpovedal, že konferencia by mohla zhromaždiť 15 až 20 miliárd dolárov. Zatiaľ prisľúbené sumy dosahujú len asi tri miliardy dolárov. Prispieť nemieni Rusko ani Turecko či Poľsko. Zatiaľ sa čaká na stanovisko Talianska, ktoré vojnu tiež podporovalo, a bohatých arabských štátov Perzského zálivu. Podľa AFP by Svetová banka mohla Iraku v budúcich piatich rokoch požičať 3,4 až štyri miliardy dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

Český minister zahraničných vecí Cyril Svoboda povedal pred týždňom BBC, že sa už od ČR ďalšie peniaze pre Irak neočakávajú.

Dnes budú v Madride rokovať odborníci, mimovládne organizácie a zástupcovia súkromného sektora, zajtra ministri zahraničia. Podľa AFP prijalo zatiaľ pozvanie 33 krajín zo 78 pozvaných.

PRISPIEVATELIA:

USA : 20 miliárd dolárov

Japonsko: 1,5 miliardy dolárov

Veľ. Británia: 912 miliónov dolárov

Španielsko: 300 miliónov dolárov

Kanada: 220 miliónov dolárov

EÚ: 235 miliónov dolárov + príspevky jednotlivých krajín

Autor: STANISLAV MUNDIL, čtk, Madrid

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 674
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 457
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 733
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 412
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 448
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 598
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 975
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 194
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu