BRATISLAVA – Spustenie dôchodkovej reformy sa pribrzdilo. Prezident Rudolf Schuster vrátil do parlamentu kľúčový zákon o sociálnom poistení, ktorým sa mení terajší – tzv. priebežný – pilier dôchodkového systému.
Prezident tvrdí, že zákon je v nesúlade s návrhom zákona, ktorým sa zavádza sporenie na dôchodok.
Schusterovi chýba vyčíslenie dosahu zmien na občanov, argumentuje, že ľuďom s nízkym platom sa dôchodky výrazne znížia, a tým sa „prehĺbi chudoba a sociálna vylúčenosť veľkej časti dôchodcov“.
„To je vec názoru,“ povedal hovorca ministerstva práce a sociálnych vecí Martin Danko. Ministerstvo sa s prezidentovými výhradami mieni oboznámiť, ale zásahy do zákona nepripúšťa. „Očakávame, že parlament zákon opätovne schváli.“
Politici rozhodnutie prezidenta očakávali. Na potvrdenie zákona bude teraz treba 76 hlasov, ale predseda parlamentu Pavol Hrušovský je optimista. „Prečo by ich malo byť len 76?“ opýtal sa. O zákone bude parlament opäť hlasovať na budúcu stredu.
Ak by neprešiel, paralyzovalo by to Sociálnu poisťovňu. „V súčasnosti sa pripravujeme na výkon zákona, ktorý parlament nedávno schválil,“ tvrdí jej riaditeľ František Halmeš.
Opozícia postup prezidenta privítala. Smer vyhlásil, že Rudolf Schuster potvrdil svoje silné sociálne cítenie a strana podporí prezidentove požiadavky. Podpredseda Smeru Pavol Paška sa však obáva, že koalícia vrátené zákony aj tak schváli v pôvodnej podobe.
Isté pochopenie pre postup prezidenta prejavil prvý podpredseda ANO Ľubomír Lintner. Povedal, že postup, akým sa schvaľuje reformná legislatíva, potvrdzuje isté „nedôslednosti“.
Poslanec SDKÚ Peter Bódy si nemyslí, že reformné zmeny povedú k zníženiu dôchodkov.
Poslanec KDH Július Brocka sa obáva, že prezident neurobil šťastný krok. „Neschváliť tieto zákony a nemať pritom návrhy na zlepšenie, znamená zastaviť dôchodkovú reformu. Ďalšie odďaľovanie by bolo na škodu všetkých,“ povedal. Pripomenul, že napríklad štát bude platiť dôchodkové poistenie z vyššieho vymeriavacieho základu, ako je dnes, a to v prípade, že sa rodič stará o nezaopatrené dieťa do šesť rokov.
Minister financií Ivan Mikloš upozornil, že návrh štátneho rozpočtu podporuje všetky prebiehajúce reformy a ráta s ich prijatím. „A to aj v oblasti sociálneho systému.“
Sociálna poisťovňa by bez nového zákona musela postupovať podľa zákona o sociálnom poistení z dielne predchádzajúceho ministra práce Petra Magvašiho, no ten sa od novoprijatého vraj až príliš odlišuje. „Museli by sme zaujať stanovisko, že Sociálna poisťovňa nie je na výkon tohto zákona pripravená. Nevedeli by sme garantovať výplatu dávok a služby, ktoré Sociálna poisťovňa poskytuje,“ povedal Halmeš.
Prezident včera vrátil parlamentu aj zákon o náhrade príjmu pri dočasnej práceneschopnosti a zákon, ktorým sa zriaďujú tzv. sociálne úrady.
Vrátené zákony by mala snemovňa schvaľovať na budúci týždeň v stredu. Na tento deň je naplánovaná aj tajná voľba podpredsedu parlamentu Ľubomíra Lintnera. V obidvoch prípadoch je nevyhnutný súhlas aspoň 76 poslancov. „Je predpoklad, že vtedy bude dostatočný počet poslancov,“ mieni Lintner. (joč, sp)