
Spoločnosť Boeing v Číne vystavuje svoje modely, doma ohlasuje prepúšťanie. FOTO - REUTERS
Americká vláda včera prisľúbila, že podporí letecký priemysel v krajine, aby tým pomohla spoločnostiam, ktoré sa zo dňa na deň dostali na pokraj priepasti. Minister dopravy Norman Mineta podľa BBC vyhlásil, že Kongres by sa mohol zaoberať poskytnutím finančného záchranného balíka už začiatkom budúceho týždňa.
Či hodnota tohto balíka dosiahne 24 miliárd dolárov, čo je suma požadovaná spoločnosťami pôsobiacimi v leteckom priemysle, však Mineta nespresnil.
Správa o tejto pomoci bola zverejnená krátko potom, ako najväčší svetový výrobca lietadiel Boeing oznámil, že do konca budúceho roka bude musieť prepustiť asi 30-tisíc ľudí, čo je asi 15 percent všetkých zamestnancov firmy. To znamená, že kríza leteckých prepravcov sa už prenáša aj na odvetvia, s ktorými spolupracujú.
Európske spoločnosti okamžite reagovali na informáciu, že ich americkým kolegom bude poskytnutá pomoc. Vyzvali svoje vlády, aby na ne nezabudli, keďže aj ony majú podobné problémy ako Američania.
Letecké spoločnosti a výrobcovia lietadiel sa dostali do problémov v dôsledku minulotýždňového útoku na budovy Svetového obchodného centra. Zastavenie letov a následný pokles záujmu pasažierov mal negatívny dopad hlavne na hospodárenie amerických leteckých prepravcov, ktorí už oznámili prepustenie asi 26-tisíc zamestnancov a obmedzenie počtu letov.
Niektorí z nich sa dokonca obávajú toho, že ak sa situácia nezlepší alebo im vláda nepomôže, budú musieť požiadať o štátnu ochranu pre zbankrotované firmy.
„Predpokladáme, že v najbližších dňoch budú naše výnosy predstavovať len 40 až 50 percent v porovnaní s normálnymi dňami,“ povedal výkonný riaditeľ spoločnosti Delta Leo Mullin. „V priemysle s vysokým objemom fixných nákladov sa nedá takáto situácia dlhodobo udržať,“ dodal. Aj ďalšie spoločnosti vyhlásili, že ich denné príjmy sú v porovnaní s obdobím pred útokom nižšie o približne miliardu dolárov.
Podľa analytikov bude cesta k ozdraveniu dlhá, keďže situácia v niektorých leteckých spoločnostiach nebola najlepšia ani pred útokom. Poradcovia prezidenta Busha pritom upozornili na riziká poskytnutia pomoci aerolíniám, ktoré mali finančné problémy už aj pred útokom. (gk)