„Vedenie Slovenského plynárenskeho priemyslu je sklamané tým, že vláda otázku zvyšovania cien neprerokovala,“ tlmočila názor podniku jeho hovorkyňa Dana Kršáková. Upozornila na to, že SPP vyplývajú z neskoršieho zvyšovania cien hospodárske straty.
Kriticky o výsledku rokovania koalície hovoril aj minister hospodárstva Ľubomír Harach. Ako upozornil, odkladanie deregulácie „by určite malo dopad na celý privatizačný proces“. Zopakoval výhrady aj voči existencii skrytých dotácií, čiže peňazí, ktoré podniková sféra ušetrí vďaka nízkym cenám a ktorých zdrojom sú straty SPP. „Všetci občania sa na ne skladajú,“ podotkol minister.
Jednoznačné „nie“ zvyšovaniu cien plynu od prvého októbra povedali SDĽ a SOP. Obe to odôvodňujú nízkou životnou úrovňou a zlou ekonomickou situáciou obyvateľstva a, ako včera tvrdili ich predstavitelia, navrhnuté 19,3-percentné zdraženie je vylúčené, možný je však kompromis.
Tomu je prístupný aj minister Harach. „Kompromis je možný. (…) Mojím cieľom je rozložiť úpravy cien a udržať pre SPP takú úroveň cien, aby nedošlo k jeho hospodárskemu kolapsu.“
Rezort hospodárstva sa zaoberal aj kompenzáciou zvyšovania cien pre sociálne najslabšie skupiny obyvateľov. Harach chce, aby sa suma vyčlenená v štátnom rozpočte ako príspevok na bývanie rozšírila z 1,8 na 3 miliardy korún. Súčasne navrhne uvoľnenie kritérií na vyplatenie tohto príspevku jeho žiadateľom. K štátnemu príspevku by sa tak mohli dostať aj rodiny, ktorých náklady na bývanie dosahujú viac ako štvrtinu rozpočtu.
K cenám plynu, kľúčovým pre hospodárenie SPP aj pre jeho privatizáciu, sa chce ešte vrátiť aj tripartita. Na jej poslednom zasadnutí o plyne odmietli rokovať zamestnávatelia aj odbory, a tak by dohoda mala vzísť z plánovaného stretnutia najvyšších predstaviteľov všetkých sociálnych partnerov.
JURAJ JAVORSKÝ