vyhliadky spojené s útokmi môžu kandidátom určitým spôsobom pomôcť.
Hovorca Európskej komisie Jean-Christophe Filori na vyhlásenia predstaviteľov kandidujúcich štátov, že napadnutie Ameriky urýchli prístupový proces, reagoval jednoznačne: „Na kritériách sa nič meniť nebude.“
Ďalší nemenovaný diplomat Európskej únie však predpokladá, že posledné udalosti v USA zvýraznili, aký má pre EÚ rozširovanie význam - cieľom je stabilizovať situáciu vo východnej a strednej Európe. Uvoľnenie prístupových kritérií však nepripustil. „Považujem to za vylúčené,“ povedal.
„V širšom zmysle udalosti v USA prinútia politikov z EÚ zamerať sa viac na bezpečnostné otázky, čo sa môže v konečnom dôsledku pozitívne odraziť na rozšírení únie,“ myslí si Heather Grabbeová z londýnskeho centra pre Európske reformy.
V posledných dňoch o urýchlení európskej integrácie hovorili ministri zahraničných vecí Česka a Maďarska Jan Kavan a János Martonyi, aj slovenský predseda vlády Mikuláš Dzurinda.
Nádej im vlial aj muž zodpovedajúci za rozširovanie únie Günter Verheugen, ktorý v pondelok počas návštevy Litvy pripustil, že útok môže mať pozitívny efekt. Diplomati a analytici však pripomínajú, že rozšírenie je komplexný proces, ktorý je pod dohľadom byrokratov, dohliadajúcich na to, aby záujemcovia o vstup splnili prísne ekonomické aj legislatívne kritériá. (reuters)