Francúzsko má s islamským terorizmom bohaté skúsenosti. Policajné zložky sú v boji proti teroristom vyzbrojené špeciálnymi právomocami. Hrozby prichádzajú predovšetkým z Alžírska a Korziky, no Paríž zažil aj únosy lietadiel páchateľmi z Líbye aj atentát proiránskeho Hizballáhu (1986).
O Alžíre sa v súvislosti so svetovou koalíciou proti terorizmu veľa nehovorí a problémy stredomorského ostrova si musí Paríž vyriešiť sám. Francúzsko má dobré vzťahy s väčšinou arabských a islamských štátov, i tak sa však cíti ohrozené. Od koalície vedenej USA očakáva hlavne vytlačenie terorizmu z Európy - benevolencia niektorých vlád tu umožňuje fanatickým extrémistom prežívať.
Väčšina Francúzskych problémov s terorizmom súvisí s Alžírskom. Terorizmus uškodil francúzskym záujmom najskôr priamo v tejto bývalej africkej kolónii. Keď v roku 1992 sekulárne orientované sily zabránili vzniku islamského štátu vojenskými prostriedkami - odmietli uznať volebné víťazstvo Islamského frontu spásy (FIS) - islamské sily vyhlásili vojnu všetkým cudzincom.
Neskôr pocítili alžírsky terorizmus aj na vlastnom území: naposledy to bolo v roku 1995, keď dvakrát po sebe vybuchli bomby islamských ozbrojených skupín v parížskom metre.
Tento rok prekvapila Paríž séria politických vrážd na Korzike - v čase, keď mala vláda už pripravený plán pre širokú autonómiu. V súčasnosti zápasí Paríž s novou tvárou korzického násilia. Súvisí s mafiánskymi praktikami na ostrove.
Dobré vzťahy s arabskými krajinami robia z Paríža vhodného sprostredkovateľa. Nie je však zatiaľ celkom jasné, či sa francúzska „pomoc v každom ohľade“ vzťahuje aj na vyjednávanie. (kl)