
Britský premiér T. Blair s talianskym predsedom vlády S. Berlusconim
FOTO - REUTERS
Britský premiér Tony Blair je po udalostiach v Spojených štátoch jedným z kľúčových politikov pri vytváraní svetovej koalície proti terorizmu. Jeho úlohou je teraz opäť naladiť trochu rozladený európsky orchester - pred dnešným príchodom do Bieleho domu sa stretol s nemeckým kancelárom Schröderom a francúzskym prezidentom Chiracom. V kontakte je aj s ostatnými európskymi štátmi.
Na to, aby sa stal práve Tony Blair kľúčovým politikom spájajúcim oba brehy Atlantiku, existuje dosť dôvodov. Historických - Veľká Británia je tradične najbližším spojencom USA - ale aj osobnostných - Blair sa vie ako šikovný a charizmatický politik obracať. Má autoritu v najvyspelejších krajinách, ale vďaka historickým väzbám a kvalitnej diplomacii aj v krajinách tretieho sveta.
Británia sa však neobmedzuje len na diplomatickú činnosť. Zmyslom protiteroristickej koalície je vytvorenie údernej sily, ktorá má útok potrestať. Blair môže okamžite ponúknuť pravdepodobne najkvalitnejšiu jednotku na svete - Special Air Service (SAS) - vycvičenú na boj proti terorizmu a akcie v zázemí nepriateľa.
Žiaden politik v Európe nestál od začiatku tak blízko pri Georgeovi Bushovi ako on. „Našou snahou je zasiahnuť medzinárodný terorizmus na každom stupni, na ktorom je to možné,“ vyhlásil včera Blair. Mnohé z jeho vyhlásení sa podobajú na Bushove a naopak. Rozdiel je len v tom, že Bush chce dostať Usamá bin Ladína „živého, alebo mŕtveho“, zatiaľ čo Blair žiada potrestanie zločinov.
Tony Blair dnes hrá rovnakú hru, ako jeho predchodcovia v úrade po Winstonovi Churchillovi, pripomína ČTK. Podpora Bushovi mu zabezpečuje rozhodovanie o kľúčových politických otázkach. (mch)