
Speváčka Whitney Houstonová na koncerte Michaela Jacksona pri príležitosti osláv jeho 30. narodenín 7. septembra 2001 v New Yorku. Houstonovej nahrávacia spoločnosť Arista sa chystá nanovo vydať verziu pesničky Star - Sprangled Banner, ktorá sa počas vojny v Perzskom zálive stala neoficiálnou americkou hymnou. Pieseň bude tentoraz venovaná minulotýždňovým tragickým udalostiam v USA a peniaze z jej predaja budú rozdelené medzi dva newyorské fondy - požiarny New York Firefighters Disaster Relief Fund a policajný New York Fraternal Order of Police Fund. FOTO - TASR / AP
Kto má v Hollywoode peniaze, rád to ukáže: napríklad financovaním sociálnych projektov. Po minulom týždni ochota dávať ešte väčšmi vzrástla. Madonna už dala k dispozícii výťažok z dvoch koncertov pre fond na pomoc obetiam katastrofy.
Dary hollywoodskych hviezd môžu občas slúžiť aj na to, aby im na verejnosti trošku vyleštili imidž, ale často sa stane, že sa tým vyburcuje do istej miery svedomie spoločnosti.
V New Yorku býva plno hollywoodskych hercov, spevákov aj spisovateľov: Julia Robertsová a Robert De Niro, Norman Mailer alebo Placido Domingo. V najbližších týždňoch budú zrejme spoločne účinkovať na koncerte v prospech rodín záchranárov, hasičov a policajtov, ktorí pri útokoch zahynuli. Majiteľ televíznej siete NBC General Electric sľúbil dať milión dolárov rodinným príslušníkom požiarnikov a policajtov.
Americká spoločnosť nie je zvyknutá očakávať niečo od štátu a samo slovo „government“ v americkom prostredí nikdy neznelo veľmi pozitívne. Dary občanov sú podstatným prvkom systému.
Nadácia Entertainment Industry Foundation podporuje asi 290 dobročinných organizácií len v Los Angeles, ktoré sa zaoberajú tými najrôznejšími problémami: napríklad Gay And Lesbian Alliance Against Defamation (Aliancia gayov a lesbičiek proti hanobeniu), Rape Foundation (Nadácia proti znásilneniam), Wolf Rescue (Záchrana vlkov) alebo Center To Prevent Handgun Violence (Stredisko prevencie proti násiliu z malých strelných zbraní). Arnold Schwarzenegger je prezidentom Inner City Games Foundation (čiže Nádacie hier pre deti z nebezpečných centier miest), ktorá sa snaží vypĺňať voľný čas školákov z mestských get v pätnástich amerických mestách, napríklad športom alebo počítačmi, a tak ich chrániť pred drogami a kriminálnymi aktivitami. Pomáhajú mu v tom General Motors - do budúcich rokov mu zaručili dokopy trinásťmiliónovú podporu.

Príjmy z obidvoch Madonniných koncertov v Los Angeles odšli do fondov pre obete katastrofy.
FOTO - REUTERS
Všetky klebetníky prinášajú už roky denno-denne správy o účinkovaní hviezd na dobročinných podujatiach, prípadne veselých príbehoch, ktoré sa v súvislosti s tým odohrali. Len v minulom roku, ako vypočítal AAFRC Trust for Philantropy, sa nazbieralo z darov nadácií a súkromných osôb spolu 203,4 miliardy dolárov, to je približne toľko ako hrubý domáci produkt Rakúska. Z tohto žijú tak opery, ako aj stravovanie chudobných, kostoly, zoologické záhrady a nemocnice. Financujú ich občania. Štát to podporuje úľavami na daniach.
Najvyšší podiel dostávajú cirkvi, 74,3 miliardy dolárov. Umenie a kultúra inkasovali v uplynulom roku 11,5 miliardy - o 3,9 percenta viac než v roku predchádzajúcom. Pre multimilionárov, aj tých hollywoodskych, sú dobročinné aktivity nepísanou povinnosťou: buď sa osobne angažujú, alebo musia pustiť doláre. Inak to jednoducho nejde.
EDWIN GRASSMEIER
(Autor je redaktorom DPA)