Informácie o dodávateľoch zo Slovenska sa objavili vo výpovediach Wahida El Haga, ktorý v 90. rokoch pracoval pre bin Ladína.
Americká FBI údajne disponuje pomerne rozsiahlou korešpondenciou týkajúcou sa obchodných vzťahov medzi slovenskými firmami a bin Ladínovými komplicmi.
Hage v marci pred americkým súdom potvrdil, že na prelome rokov 1992 a 1993 zháňal vo východnej Európe lacné chemikálie „pre firmu v Sudáne“. Vyšetrovateľ sa konkrétne zaujímal o vzťahy s podnikom Chemko Strážske. El Hage tvrdí, že Chemko navštívil raz alebo dvakrát, o možnosti spolupráce sa však zaujímal aj v ďalších „piatich alebo šiestich“ firmách.
Zástupcovia Chemka sa včera k otázke, či teroristom dodávali chemikálie, odmietli vyjadriť. „Keďže by malo ísť o dávne zmluvy, musíme podrobne preskúmať archívy. Naše oficiálne stanovisko bude k dispozícii až vo štvrtok,“ reagoval sekretariát riaditeľa Chemka.
Člen predstavenstva spoločnosti Peter Stefányi: „Intenzívne preverujeme záznamy, či človek s podobným menom navštívil Chemko a za akým účelom. Konkrétne informácie zatiaľ nie sú k dispozícii.“
Ani v ďalších chemických podnikoch nám včera na otázku, či obchodovali s podozrivými firmami z moslimských krajín, nevedeli odpovedať. Tiež hovorili, že sa musia pozrieť do archívov.
O tom, či Chemko dodávalo nejaké chemikálie pre bin Ladína, nevie ani ministerstvo hospodárstva. Hovorca ministra Peter Benčurik nemal včera žiadne bližšie informácie.
Pokiaľ ide o súčasnosť, obchodovanie s komoditami vojenského charakteru a chemikáliami podlieha, ako Benčurik zdôraznil, ustanoveniam, ktoré vyplývajú z medzinárodných dohôd.
„V tomto smere je režim jednoznačný - vojenská technika aj chemikálie podliehajú špeciálnemu režimu, podľa ktorého musí byť určený koncový užívateľ. V dosahu Slovenskej republiky však už nie je, aby koncového užívateľa kontrolovala,“ upozornil Benčurik.
(eb, šf, tv)