
ILUSTRAČNÉ FOTO – ARCHÍV TASR
BRATISLAVA – Smrť 61-ročného trnavského bezdomovca Cyrila K., ktorého spočiatku odmietli hospitalizovať a neskôr v nemocnici zomrel na podchladenie, vyvolal debatu o morálke v našom zdravotníctve. „Nie je mysliteľné, aby lekár akejkoľvek odbornosti odmietol poskytnúť prvú pomoc komukoľvek,“ povedal prezident Slovenskej lekárskej komory Ján Gajdošík. „Neposkytnúť pomoc človeku môže lekár, iba ak sa chce dopustiť trestného činu,“ hovorí minister zdravotníctva Rudolf Zajac.
„Je to dôsledok zlyhania zdravotníckeho a sociálneho systému,“ tvrdí prezident Slovenskej lekárskej únie špecialistov Andrej Janco. Za stav je podľa neho do veľkej miery zodpovedná vláda, jej politika vraj ochromuje všetky zdravotnícke činnosti. Lekári podľa neho zasa zľahostajneli, „stali sa páchateľmi podobných ohavností a nie sú schopní odporu voči arogancii moci“.
„Je to dôsledok celkovej atmosféry v spoločnosti … na všetko sa pozerá z hľadiska sporenia, zníženia nákladov. Stráca sa rozmer, ktorý by mal byť zdravotníctvu vlastný – ľudská dimenzia,“ hovorí Gajdošík. „Lekári lôžkových oddelení sa dostávajú do konfliktných situácií a často musia rozhodovať na hranici svojho svedomia. V okamihu prijatia pacienta bez odborných dôvodov, len zo sociálnych, je často lekár terčom kritiky nadriadených,“ hovorí. Komora má v poslednom období zvýšený počet podnetov na etickú radu pre konflikty pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.
Ani Zajac nie je spokojný s ochranou pacienta. Plánuje zriadiť Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý by mal sledovať, či pacienti dostávajú zdravotnú starostlivosť správne a načas. Kým úrad nevznikne, chce zintenzívniť ministerskú kontrolu. „Oveľa ostrejšie vystúpime proti neprávostiam,“ sľubuje. Trnavská nemocnica si podľa neho v najbližšom čase „užije ministerských zásahov“. (haj, mar, tasr)