
Palestínčania včera pochovávali obete piatich izraelských útokov na Gazu. FOTO – TASR/AFP
GAZA, JERUZALEM – Izrael je po pondelkovej sérii piatich útokov na pásmo Gazy, ktoré si vyžiadali podľa rôznych zdrojov 11 až 14 obetí a do sto zranených, v stave najvyššej pohotovosti. Palestínske militantné organizácie totiž ohlásili pomstu a už v pondelok v noci sa ju pokúsili zrealizovať. Okrem ostreľovania územia Izraela raketami Kassám sa pokúsili o infiltráciu samovražedných atentátnikov do kibucu Nahal Oz.
Keď dvoch z nich objavili a zneškodnili vojaci, auto s ďalšími mužmi mierilo do utečeneckého tábora Nusirat v pásme Gazy. Vrtuľníky, ktoré v Gaze operovali už od pondelka rána a dopoludnia tam vykonali tri útoky, na auto vypálili dve strely. Okrem posádky zabili aj niekoľko civilistov. Tento útok bol najkrvavejším z piatich v pondelok v Gaze.
Celá operácia, pri ktorej zahynulo niekoľko členov Hamasu, ale aj okolostojacich civilistov, mala podľa armády znížiť schopnosť militantných organizácií zorganizovať teroristické útoky. Bola zameraná na likvidáciu budov, v ktorých mali byť továrne na výrobu munície.
Kritiku, že operácie v najhustejšie zaľudnenej oblasti na svete – v Gaze – sú príliš riskantné vzhľadom na vysoký počet civilných obetí, armáda židovského štátu odmieta a zodpovednosť za smrť civilistom pripisuje militantom, ktorí sa za nich „skrývajú“.
Sériu útokov v Gaze analytici hodnotia ako odkaz militantom, že „sú sledovaní“ a vie sa o ich skrytých zbraniach. Polemizuje sa však o ich efektivite. Na pohrebe obetí operácií sa zúčastnili tisícky Palestínčanov, ktorí žiadali pomstu. Už od včera ráno na niektorých miestach vyhlásili generálny štrajk.
Palestínsky predák Jásir Arafat, ktorý sa údajne chystá na operáciu žlčníka, vyzval svetových lídrov, aby Izrael prinútili k zastaveniu izraelských akcií.
Včera sa Izrael opäť dostal aj na rokovania OSN. Valné zhromaždenie OSN malo na návrh arabských krajín hlasovať o rezolúcii odsudzujúcej výstavbu bezpečnostnej bariéry oddeľujúcej židovský štát od západného brehu. Minulý týždeň ju pre veto Američanov neschválila Bezpečnostná rada OSN. Na programe by mala byť aj rezolúcia umožňujúca Medzinárodnému súdnemu dvoru v Haagu rozhodnúť o súlade či nesúlade výstavby bariéry s medzinárodným právom.
(mik)