
Lídri krajín APEC sa na summite obliekli do tradičných thajských hodvábnych košieľ: juhokórejský prezident Roh Mu-hjun (vľavo), austrálsky premiér John Howard (druhý zľava), malajzijský premiér Mahathir Muhammad (v strede), americký prezident George Bush (druhý sprava) a filipínska prezidentka Gloria Macapagalová Arrojová. FOTO – REUTERS
Summit APEC zatienili debaty o Severnej Kórei a antisemitské výroky malajzijského premiéra
Rada pre ekonomickú spoluprácu Ázie a Tichomoria (APEC) vznikla pred 14 rokmi, aby podporila voľný obchod a ekonomickú spoluprácu v oblasti a umožnila vytvoriť konkurenčné prostredie k iným častiam svetového trhu.
V posledných rokoch však APEC združujúci 21 krajín s odlišnými kultúrnymi a politickými tradíciami dobehli okrem globálnej ekonomiky aj globálne problémy. Prerod APEC-u zo záujmového združenia na organizáciu, ktorá môže vyznávať aj spoločné hodnoty, sa tak skoro zrejme neudeje. Dokázal to aj summit v thajskom Bangkoku, ktorý sa včera skončil.
Napokon, mnohé krajiny zo spolku, v ktorom vedľa seba sedia Američania, Japonci, Austrálčania, Číňania, Rusi a krajiny juhovýchodnej Ázie, to ani nepovažujú za potrebné.
Malajzijský premiér Mahathir Muhammad otvorene hovoril, že summit si ukradli Američania a ich hlavná agenda – terorizmus a severokórejské hrozby.
Lídri organizácie síce napokon podporili boj proti terorizmu a dohodli sa aj na praktických opatreniach (zákaz predaja a výroby prenosných raketometov používaných na teroristické útoky). K vydieraniu Severnej Kórey sa však odmietli vyjadriť v písomnom stanovisku.
Na nátlak Ruska a Číny, ktoré nechcú dráždiť Pchjongjang, sa zmohli len na ústne vyjadrenie snahy o bezjadrový Kórejský polostrov. Americký prezident Bush pritom od summitu očakával podporu v práve sa rozbiehajúcej diplomatickej iniciatíve. Bush odmieta uzatvorenie paktu o neútoční, ako to požaduje Severná Kórea, ale navrhuje sériu písomných záruk. Tie by s komunistickou Kóreou podpísali okrem Američanov aj Japonci, Juhokórejčania, Rusi a Číňania.
O význame a reálnosti projektu pochybujú aj v Bushovom najbližšom okolí a summit im to len potvrdil.
Severná Kórea svoju „silu“ opäť demonštrovala v pondelok, keď vypálila protilodnú raketu krátkeho doletu. Informácie, že svoj pokus zopakovala aj včera, sa však nepotvrdili. Analytici o severokórejských manévroch hovoria: ide o ďalší pokus pritiahnuť pozornosť.
Oveľa väčší efekt ako severokórejská raketa však mali vyjadrenia malajzijského premiéra. Ešte koncom týždňa na summite Organizácie islamskej konferencie rozprával o „židovskej dominancii“ a neschopnosti viac ako miliardy moslimov poraziť niekoľko miliónov židov.
Počas summitu krajín APEC svoje slová zopakoval. Proti jeho výrokom protestovala Amerika, Izrael aj Európa a v dôvernom rozhovore na stretnutí APEC aj prezident Bush. Mahathir to považuje za skutočný dôkaz pravdivosti svojich výrokov o mediálnej a politickej sile židov. Tvrdí, že ak sa kritizujú moslimovia a Arabi, je to v poriadku, ak židia a Európania, je z toho problém.
Jeho výroky spolu s nedohodou o Severnej Kórei dávajú tušiť, že APEC nadlho zostane len ekonomickým združením.