Problémom je rozmiestnenie úradov práce, sociálnych vecí a rodiny (tzv. sociálne úrady), ktoré od 1. januára majú plniť úlohy dnešných úradov práce aj dnešných sociálnych odborov okresných úradov. Ministerstvo vnútra navrhuje, aby sa rozložili v dnešných priestoroch oboch inštitúcií, ktoré sú takmer všade v rôznych budovách. Ministerstvo práce a sociálnych vecí nesúhlasí. „Ak by sme ich nedostali ‘pod jednu strechu‘, ohrozilo by to jeden z cieľov navrhovanej reformy - poskytnúť služby na jednom mieste,“ hovorí Mikuláš Gera z ministerstva práce.
Vnútro však tvrdí, že zlúčenie „pod jednu strechu“ by si vyžadovalo premiestniť ostatné špecializované úrady, ktoré prevezmú úlohy dnešných okresných úradov, a v ich priestoroch by mali aj sídliť. Pod tzv. sociálne úrady má prejsť vyše 4-tisíc pracovníkov z terajších úradov práce, ale do dnešných priestorov okresných úradov sa nezmestia. Navyše, ich sťahovanie by nebolo lacné. Minister Vladimír Palko povedal, že rozmiestnenie úradníkov podľa plánu jeho ministerstva ušetrí sto budov a sto miliónov korún ročne.
Zákon, ktorým sa terajšie úrady práce rušia, ešte čaká na prezidenta. Ak ho podpíše, od januára začne pôsobiť 45 úradov práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré doplní 88 detašovaných pracovísk.
„Mali by sme byť pod jednou strechou,“ myslí si Iveta Smereková zo sociálneho odboru v Revúcej. „Ak zostaneme tak, ako sme, ľudia dokopy nič nezískajú, lebo budú musieť chodiť na dve miesta.“ Či by sťahovanie v Revúcej bolo možné, nevie. Nervozitu úradníkov podľa Smerekovej prehlbuje aj to, že parlament zrejme ešte schváli ďalšie zákony, ktoré od januára menia sociálny systém. „Nevieme sa na nič pripraviť. Každý len čaká, čo bude.“
Aj vedúca sociálneho odboru vo Vranove nad Topľou Ľudmila Klimová si myslí, že sociálny úrad by mal byť na jednom mieste. Nijaké sťahovanie si to u nich nevyžiada, odbor a úrad práce už sídlia v jednej budove. Podľa Klimovej to má svoje výhody - napríklad vzájomné prepojenie počítačovou sieťou. Obyvatelia vranovského regiónu tak v podstate nepocítia žiadne (negatívne) zmeny, podobne vraj obídu aj úradníci. „Pribudne nám akási agenda,“ súdi Klimová.
Pôsobnosť úradov práce, sociálnych vecí a rodiny* poskytovanie štátnych sociálnych dávok,
* poskytovanie sociálnej pomoci,
* evidencia nezamestnaných (hľadajúcich si zamestnanie) a evidencia voľných pracovných miest,
* sprostredkúvanie vhodného zamestnania,
* poskytovanie poradenských služieb,
* vzdelávanie a príprava na trh práce,
* vykonávanie aktívnych opatrení na trhu práce,
* starostlivosť o pracovné uplatnenie osobitných skupín občanov,
* príprava a uskutočňovanie projektov spolufinancovaných z Európskeho sociálneho fondu. (joč)