
Je dokonca štatistickou raritou, aby mal niekto chrup úplne bez chyby.
Stomatológovia však tvrdia, že môžeme až do konca života prežiť bez jediného kazu, ak sa začneme o zuby starať od malička. Štatistiky na Slovensku ale už roky potvrdzujú, že zuby máme hrozné a naše deti majú spomedzi svojich európskych rovesníkov takmer najhorší chrup. Čistenie zubov najmenej dva razy denne, alebo po každom jedle, je samozrejmosťou iba pre každého piateho človeka na Slovensku.
Ako dlho si Slováci čistia zuby, to štatistiky neskúmali. V Nemecku sa priemerná doba čistenia zubov pohybuje okolo 40 sekúnd, a to je pre zdravé zuby veľmi málo. Zubní lekári už dlho upozorňujú na fakt, že si zuby nevieme poriadne umývať. Robíme to denne, a predsa v tom nemáme úplne jasno.
„Človek sa nenarodil s vrodenou danosťou umývať si zuby. Tak ako sa v škole musí dieťa naučiť čítať a písať, tak ho niekto musí naučiť umývať si zuby. A pretože to často nevedia ani rodičia, musí sa to naučiť inde, v zubnej ambulancii alebo hoci aj v škole,“ hovorí MUDr. Irena Lacková. Nie každý vie, že technika umývania zubov sa už zmenila. Do roku 1975 stomatológovia odporúčali pri umývaní zubov krúživé pohyby na bočných plochách, takže niektoré mamy to učia svoje deti aj dnes. Táto technika je však nesprávna a treba na ňu zabudnúť. Naopak, mali by sme dodržiavať základný pohyb – tzv. stieranie od ďasien k hranám zubov. Lekári dodávajú, že vôbec nie je podstatné umývať si zuby v kúpeľni. Zuby si dobre umyjete aj kefkou bez pasty, ba možno ešte lepšie, ak pri tom počúvate správy, či čítate teletext. V kúpeľni si potom stačí zuby pastou už len niekoľko sekúnd dočistiť. Večerné umývanie zubov by malo trvať asi desať minút a opäť to nemusí byť v kúpeľni. Môžete si čítať knihu a čistiť zuby, deti si môžu čistiť zuby pri počítači, pri večernom filme a až potom si ich stačí dočistiť v kúpeľni.
(uj)