
Pre nedostatok peňazí neustále hrozí, že zavrú niektoré školy. Patrí k nim aj základná škola v Kokave nad Rimavicou, ktorá ak nedostane vyššiu dotáciu, bude musieť zavrieť staršiu z budov. Ešte horšie je, že školy ani v marci nebudú vedieť, koľko peňazí dostanú na január až jún. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
„Ak nám neprídu peniaze, budeme musieť školy zavrieť,“ ozývali sa koncom leta starostovia po celom Slovensku. Teraz sa začínajú ozývať znova. Peniaze, ktoré dostali v septembri, im totiž zrejme do konca roka nebudú stačiť.
Hrozivá situácia je najmä na základných školách. Po decentralizácii väčšinu z nich vlastnia malé obce a mestá, ktoré nemajú dosť odborníkov ani dosť peňazí na to, aby mohli schátrané školy s veľkými nárokmi na energie prevádzkovať.
Podľa posledného vývoja hrozí, že začiatok roka 2004 bude pre školstvo ešte horší ako doteraz. Od januára by totiž základné, stredné školy a školské zariadenia mali dostávať peniaze podľa nového zákona o financovaní, na základe normatívov podľa počtu žiakov.
Zákon však ešte stále nie je schválený. Nie je vypočítaný ani normatív.
Netušia, koľko dostanú
Zborové „čože?!“ a následne „óóóch!“ sa ozvalo pred týždňom na školení vedúcich odborov školstva v Budmericiach po tom, čo ministerský úradník Karol Korintuš povedal, že výška normatívu bude známa najskôr koncom februára.
Znamená to, že rozpočty pre školy sa budú robiť až v marci. „A ako máme dovtedy školám posielať peniaze? Tipovať?“ búrlivo medzi sebou besedovali vedúci odborov školstva. Problém budú asi musieť riešiť zálohami a odhadom podľa rozpočtu z vlaňajška. Môže sa však stať, že sa celkom netrafia: školy, ktoré majú málo žiakov, totiž dostanú menej peňazí ako vlani.
Minimálne do apríla teda školy nebudú ani tušiť, s akými peniazmi môžu v prvom polroku počítať. Podobne sú na tom mimoškolské zariadenia - vzdelávacie poukazy ešte nie sú, nie je známa ani ich výška.
Karol Korintuš v tom však nevidí problém, pretože „to bude len tento rok, kým sa nabehne na nový zákon a vypočítajú sa normatívy“.
Chaos na spadnutie
Situáciu komplikujú aj ďalšie problémy: stále sa nevie, kto bude školám peniaze posielať. Mali by to robiť krajské školské úrady. Tie však ešte neexistujú a v parlamente je pozmeňujúci návrh, aby vôbec nevznikli.
Samosprávy sa bez nich zaobídu: „Nepotrebujeme poštára, ktorý nám bude nosiť peniaze, môžu ich poslať rovno nám,“ zhodli sa vedúci odborov.
Základným školám by to však mohlo situáciu skomplikovať. Podľa výpočtov ministerstva školstva je z vyše 2800 obcí a miest len 116 schopných viesť školy na rovnakej úrovni ako vyššie územné celky.
Aby toho nebolo dosť, od januára začína platiť zákon o štátnej pokladnici. Podľa neho budú musieť školy svoje výdavky dokladovať každý jeden mesiac, a každú faktúru bude musieť štátna pokladnica odobriť.