Na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) sa mení osadenstvo. Prvým krokom k tomu bolo včerajšie spojenie vesmírnej lode Sojuz s vesmírnou stanicou. „Vždy sa potešíme návšteve,“ povedal Američan Edward Lu, ktorý je spolu s Rusom Jurijom Malenčenkom vo vesmíre už pol roka.
Vystriedať ich prišiel Michael Foale a Alexander Kaleri. Spolu s nimi cestoval do kozmu aj Španiel Pedro Duque, ktorý však vo vesmíre zostane len týždeň.
„Všetko prebehlo podľa očakávania dobre. Posádka ISS nemusela vôbec zasahovať,“ pochválil priebeh automatického spojovacieho manévra pre agentúru Reuters člen riadiaceho pozemného tímu.
Ihneď po spojení sa v kontrolnom centre neďaleko Moskvy ozval potlesk. Krátko po ňom sa obe posádky zvítali. Včerajšia akcia je len druhou od februárovej havárie amerického raketoplánu Columbia. Spojenie vesmírnej stanice so Zemou odvtedy zabezpečuje prostredníctvom lode Sojuz Rusko.
„Úspešné pripojenie Sojuzu opäť raz dokázalo bezpečnosť a stálosť ruskej vesmírnej technológie,“ myslí si Sergej Gorbunov, hovorca ruskej kozmickej agentúry. Odborníci však už niekoľkokrát upozornili, že tomu nie je celkom tak. Dokazuje to i odloženie akýchkoľvek opráv na ISS, pretože Rusko nie je pre nedostatok financií schopné poslať na obežnú dráhu nákladnú loď Progress.
Nová dvojica pobudne v kozme najbližších 200 dní. Foale, pôvodom Brit, sa po ich absolvovaní stane americkým rekordérom v čase strávenom vo vesmíre. Okrem toho je jediným Američanom so skúsenosťami s ISS i jej predchodcom MIR-om.
Malenčenko sa zase stane prvým kozmonautom vôbec, ktorý odletel zo Zeme ako slobodný a vracia sa ženatý. Po ťažkostiach s ruským vedením sa na diaľku zosobášil s Američankou ruského pôvodu Jekaterinou Dmitrijevovou. (mm)