Parížsky sudca Renaud Van Ruymbeke začal vyšetrovať finančné prevody spoločnosti Technip a jej amerického spoločníka Halliburton. Pozornosť pritiahol fakt, že francúzska justícia vyšetruje aktivity bývalého prezidenta Halliburtonu. Tým je súčasný americký viceprezident Dick Cheney.
Jeho spoločnosť mala v rámci medzinárodného konzorcia TSKJ v roku 1995 na výrobu tekutého plynu v Nigérii disponovať „čiernou kasou“. Ďalší zahraniční členovia konzorcia: francúzsky Technip, japonský JGC a americká spoločnosť KBR - filiálka Halliburtonu, mali podľa vyšetrovateľov založiť vo finančnom raji na Madeirských ostrovoch spoločnosť, na ktorej účet prišlo v polovici 90. rokov 180 miliónov dolárov za „asistenciu a konzultáciu“.
Francúzska justícia ich podozrieva, že peniaze si nezákonne uliali. Advokáti spomenutých spoločností tvrdia, že operácie boli „totálne regulárne“.
Prípad je výnimočný. Francúzi vôbec prvý raz vyšetrujú cudzie spoločnosti a vinia ich zo „zneužívania zahraničných verejných financií“. Umožňuje im to dohovor krajín OECD z roku 1997. Delikátne je, že cieľom je firma blízka súčasnému americkému prezidentovi Georgeovi Bushovi. Práve spoločnosť Halliburton získala kontrakt vo výške 1,7 miliardy dolárov na obnovu irackej ťažby ropy.
Súčasne s aférou Halliburton sa v Paríži odohráva ešte jeden prípad. Ten má ideologický rozmer.
Parížsky ľavicový starosta Bertrand Delanoe dal začiatkom mesiaca čestné občianstvo mesta Mumiovi Aba-Jamalovi, bývalému aktívnemu členovi rasistického hnutia Black Panthers. Mumia čaká v Amerike na popravu za vraždu policajta pred 25 rokmi. Čestným občanom mesta sa po Picassovi a Marie Curie stal vďaka hlasom komunistických a ekologických poslancov.
Americké a francúzske médiá to pohoršilo. Nahnevaní sú aj aktivisti za zrušenie trestu smrti, parížskemu starostovi odkazujú, že najskôr sa treba zaoberať nevinne odsúdenými.
Autor: MICHAL HAVRAN ml., Štrasburg PRE sme