
Christoph Blocher. FOTO– REUTERS
ska ľudová strana (SVP) a do vlády sa tlačí jej neoficiálny vodca - miliardár a ľudový tribún Christoph Blocher.
Vzorom je Haider
Blocher začína tam, kde Haider končí. Rakúsky populista už zaplatil daň za moc a vládna politika pripravila jeho stranu o väčšinu voličov. Blocher je naopak na výslní.
Keď v roku 1999 Haider dosiahol najväčší úspech svojej strany a dostal ju do vlády, zaznamenal síce Blocher úctyhodný volebný úspech a voľby vyhral, komplikovaný volebný systém mu však nepriznal najväčší počet kresiel v parlamente.
Po nedeľňajšom volebnom súboji má všetko: jeho strana je najsilnejšia percentuálne i podľa počtu kresiel v parlamente. Až teraz môže začať Blocher dobýjať Bern tak ako pred štyrmi rokmi Haider Viedeň.
Oficiálne už blocherovci vo švajčiarskej vláde sedia. V sedemčlennom kabinete však majú najslabší hlas. A tak sa správajú vládne i opozične. Po nedeľňajšom víťazstve chcú zakonzervovaný politický systém zmeniť: žiadajú o jeden hlas viac a do vlády chcú posadiť práve Blochera.
Svojich práv sa domáhajú ultimatívne: alebo 10. decembra parlament zvolí do vlády Blochera, alebo ich strana z vlády odíde, vyhlásil šéf ľudovej strany Ueli Maurer. Zvyšné tri strany nátlak odmietajú a to predznamenáva dramatické týždne.
Blocher zneužil nespokojnosť a strach
Blocherovci sa cítia silní. Získali najväčší počet voličov, aký od roku 1959 získala švajčiarska politická strana. Presadili sa vo francúzsky hovoriacich kantónoch, kde kandidovali prvýkrát a v Ženeve, ktorá je tradične baštou sociálnych demokratov, získali hneď na prvý pokus dve parlamentné kreslá.
Blocherovci stavili rovnako ako haiderovci na nespokojnosť a strach. Nezamestnanosť síce na naše pomery dosahuje smiešne štyri percentá, Švajčiari však na to nie sú zvyknutí. Podľa ORF-On line majú aj zamestnaní problém vyjsť z výplaty a stávajú sa z nich „pracujúci chudobní“. Ani dôchodok už mnohým nestačí, aby zaplatili vysoký nájom a ceny, ktoré sú v priemere o tretinu vyššie než v krajinách únie.
Švajčiari sú nespokojní a hľadajú vinníkov. A Blocher im ich ukázal. Viní z toho nepružnú vládu, ktorá v krajine vládne prakticky bez opozície. A prstom ukazuje na cudzincov, ktorí Švajčiarom berú prácu a štátu peniaze.
Rakúska cesta
Podľa analytikov nenastal v krajine taký výrazný posun doprava, aký naznačovali prieskumy verejnej mienky. Okrem blocherovcov bodovali aj ďalšie strany: sociálni demokrati (SPS) a Zelení. Oslabený vyšiel z volieb politický stred - liberáli (FDP) a kresťanskí demokrati (CVP). Spolu stratili 14 kresiel.
Pozorovatelia sa zhodujú, že politická scéna je po nedeli silne polarizovaná, čo neveští nič dobré. Práve Rakúsko však jeden recept ponúka: najlepším liekom na populistov je posadiť ich do vlády.