
Palestínski chlapci sa zhromažďujú pred troskami neobývanej budovy, ktorú zasiahla strela odpálená z izraelského bojového lietadla. FOTO - TASR/AFP
GAZA - Najmenej traja mŕtvi a 23 zranených - to je bilancia troch izraelských útokov na pásmo Gazy. Medzi zranenými sú dvaja škôlkari a stará žena. Odohrali sa počas štyroch hodín s cieľom zlikvidovať dielne na výrobu rakiet Kassám. Akcia takéhoto druhu je v izraelských protiteroristických operáciách netradičná. Rakety a továrne sa likvidujú zväčša „zo zeme“. Palestínski militanti počas druhej intifády rakety Kassám pomerne často odpaľujú na izraelské územia. V nedeľu ich dopadlo na mestá hraničiace s Gazou osem.
Palestínska samospráva útoky odsúdila a označila ich za prekážku pokračovania mierových rokovaní. Izrael zopakoval svoje stanovisko o odhodlaní likvidovať teror kdekoľvek a kedykoľvek. Islamský džihád a Hamas odkázali Jeruzalemu, že ho čaká odveta.
Prvýkrát izraelské lietadlá a vrtuľníky zaútočili na dom v Gaze, kde mala byť továreň na výrobu zbraní. Útok, ktorý si vyžiadal niekoľko zranených, sa odohral asi dvesto metrov od domu člena Islamského džihádu Abdulláha Šamiho. Podľa vojenských zdrojov však Šami nebol cieľom. Napokon vo svojom dome ani nebol, pretože po samovražednom útoku v Haife na začiatku tohto mesiaca sa mnohí lídri militantných organizácií presunuli do „podzemia.“
Druhý útok prišiel o dve hodiny neskôr. Izraelčania pri ňom vypálili raketu na auto, do ktorého niekoľko minút predtým dvaja maskovaní muži nakladali zbrane z domu zničeného pri prvom útoku. Obaja muži, podľa Palestínčanov členovia Hamasu, spolu s vodičom zahynuli. Pri akcii na križovatke pri škole, z ktorej práve vychádzali deti, sa niekoľko ľudí zranilo.
Pri treťom útoku Izraelčania opäť útočili na budovu - sklad munície. Podľa očitých svedkov, ktorých citovala agentúra AP, sa dá predpokladať, že vzhľadom na silu explózií tam muselo byť uložené väčšie množstvo výbušnín.
Včerajšia akcia v Gaze bola jednou z najväčších od začiatku druhej intifády.
Dvaja ultrapravicoví ministri izraelskej vlády včera opäť požadovali vyhostenie palestínskeho predáka Jásira Arafata. Reagovali tak na zabitie troch izraelských vojakov na západnom brehu. K nedeľnému útoku sa prihlásili Brigády mučeníkov al- Aksá.
Úmysel odstrániť Arafata z „politickej scény“ v prejave pred Knesettom zopakoval aj izraelský premiér Ariel Šaron. Minulý týždeň však vylúčil, že by Izrael Arafata v najbližších dňoch vyhostil. Židovský štát sa totiž obáva, že vyhostenie Arafata, o ktorom je známe, že sa zotavuje z choroby, by mu na popularite nepridalo. Šaron tiež označil cestovnú mapu za stále perspektívny mierový plán a podporil výstavbu bezpečnostnej bariéry. (mik, reuters)