Na Slovensko prišli dvaja izraelskí odborníci Jicchak Steiner a Jicchak Goldstein skúmajú Tóru – pergamenové zvitky, na ktorých je starohebrejčinou ručne písané Slovo Božie. Odborníci na Tóru cestujú po svete, mapujú stav a pôvod zvitkov a v prípade potreby navrhujú spôsob ich reštaurovania. Včera si v Košiciach prezreli Tóry, ktoré akoby zázrakom prežili pogromy Židov na východnom Slovensku.
V modlitebni na Zvonárskej ulici slovo po slove, písmeno po písmene, skúmali zvitky z Košíc, Prešova, Michaloviec a ďalších miest a obcí na východnom Slovensku. Všetky identifikačné znaky precízne ukladali do počítača.
Špecialisti z jeruzalemskej dielne Ott (Litera) dokážu podľa písma, použitého atramentu, spracovania pergamenu, štítkov na valčekoch, na ktorých je Tóra zvinutá, presne určiť jej vek a pôvod. Zvitky, ktoré včera prešli podrobnou revíziou, pochádzajú zo špecializovaných dielní v Rumunsku, Nemecku a Holandsku a boli vyrobené v 18. a 19. storočí.
Smutnou kuriozitou je Tóra, patriaca Židovskej náboženskej obci v Prešove. Pochádza z USA a obci ju darovali v roku 1944, teda v čase, keď na Slovensku vrcholili deportácie Židov do koncentračných táborov. Na štítku valčeka je text: „Pamiatka na záchranu tisíc Židov prevezených z Poľska do Prešova v roku 1943 na počesť osloboditeľa T. G. Masaryka.“
Dnes budú experti skúmať Tóry v Bratislave. Koľko z nich poputuje do Izraela, kde by ich mali reštaurovať, ešte nevedno. Košický rabín Jossi Steiner dúfa, že žiaden zo zvitkov nebude tak poškodený či znesvätený, aby ho museli podľa striktných pravidiel pochovať. (sen)