Stalo sa tak po niekoľkomesačnej úprave pohrebiska v rámci realizácie pilotného projektu spolupráce Rakúskeho Čierneho kríža a Spoločnosti starostlivosti o nemecké vojnové hroby so sídlom v Prešove.
Predstavitelia Čierneho kríža, krajinskí konatelia Erwin Fitz a Otto Jaus vyjadrili mimoriadnu spokojnosť s výsledkom realizácie projektu. Fitz povedal, že na základe získaných skúseností urobia opravu podobného cintorína v Bardejove. Podľa oboch je to dobrá skúška spolupráce malých štátov nielen vo vzťahu k spoločnej minulosti, ale aj k spoločnej budúcnosti.
Zasvätenie prebehlo v ekumenickom duchu, pretože ho požehnali zástupcovia štyroch cirkví - evanjelickej augsburského vyznania, rímskokatolíckej, gréckokatolíckej a pravoslávnej.
Slávnostní rečníci na pietnom akte zdôrazňovali myšlienku zmierenia nad hrobmi obetí vojny. Viceprezident Rakúskeho Čierneho kríža Heinrich Schöll zdôraznil, že obnova prešovského cintorína je dôkazom vysokej kultúrnej úrovne v Európe a „pieta vyhrala nad mocou smrti“.
Architektonický návrh úpravy pohrebiska vojakov c. k. armády v Prešove, čo je súčasťou mestského cintorína, pochádza z dielne tunajších architektov Zuzany a Mikuláša Maníkových. Súčasťou pohrebiska je centrálny kríž s pietnou zónou a niekoľkými symbolickými žulovými krížmi. Náklady spojené s renovačnými prácami hradil Rakúsky Čierny kríž.
Organizácia existuje už vyše 80 rokov a stará sa o cintoríny rakúskych vojakov z oboch svetových vojen. (tasr)