Televízne zábery a fotografie v novinách, ktoré živo ukazujú masové zabíjanie hovädzieho dobytka, sa stávajú pre Nemcov nočnou morou. Do konca júna musia podľa nariadenia Európskej únie spáliť 400-tisíc kusov hovädzieho dobytka. To je predstava, ktorá začína strašiť nielen dospelých, ale už aj malé deti.
Po prvom vytriezvení z hovädzieho šialenstva sa začínajú častejšie ozývať hlasy, či človek vôbec smie takto siahať na zvieratá. Wolfgang Apel, prezident nemeckého Zväzu na ochranu zvierat, cituje paragraf 1 zákona o ochrane zvierat, podľa ktorého sa nesmie zabíjať bez rozumného dôvodu. Podľa Apla však tentoraz ide len o snahu zvýšiť ceny hovädzieho, a preto pripravuje trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za „etické svinstvo.“
Protesty sa ozývajú aj z vládnej strany Zelených. Nepopulárny príkaz na masové zabíjanie bola nútená vydať práve ich zástupkyňa vo vláde – ministerka poľnohospodárstva Renate Künastová. „Takýto čin nemôžeme vysvetliť ani z etickej stránky, ani z morálnej,“ hovorí Kathrin Mengelová zo strany Zelených v meste Bochum. Ozvali sa aj prvé návrhy, ako odľahčiť svedomiu. „V rozvojových krajinách umierajú milióny hladujúcich a my v Nemecku spaľujeme aj zvieratá testované na BSE,“ povedal skupine novinárov zo strednej a z východnej Európy o nemeckom hovädzom šialenstve Hans Hüwel, korešpondent denníka Rheinischen Post.
Humanitárna organizácia Sat anamur má už prvého adresáta. Severná Kórea chce kúpiť 200-tisíc kusov hovädzieho dobytka, ktorý bude otestovaný a inak by bol zahubený. „Záujem Severnej Kórey jednoznačne ukazuje, že nemecké hovädzie by mohlo byť využité zmysluplne,“ povedal predseda Zväzu nemeckého mäsového priemyslu Manfred Härtl. Nemecká vláda nie je zatiaľ tomuto riešeniu naklonená, hoci záujem o 100-tisíc ton nemeckej hovädziny prejavil aj moskovský starosta Jurij Lužkov. Podľa ministerky Künastovej majú hladujúci v Severnej Kórei jesť radšej ryžu ako hovädzie.
Predstava, že zvieratá budú radšej predané ako utratené, by nebola milšia len dospelým. Hovädzie šialenstvo začalo v Nemecku strašiť aj malé deti. Tie doteraz poznali len fialovú kravičku Milku a zrazu vidia v televízii mŕtve masy hovädzieho dobytka.
„Škaredé obrázky z televíznych správ deti veľmi strašia a znervózňujú,“ hovorí detský psychiater z Hannoveru Wolfgang Bergman. „Nie je v tom jablku BSE?“ cituje napríklad magazín Der Spiegel päťročného Maxa, ktorému ktosi ponúkol jablko. „BSE robí z ľudí šialencov,“ vysvetľuje dieťa svoje obavy. Deti sa rýchlo učia od dospelých a nechcú na desiatu už nič iné len chlieb s maslom a džemom.
Hovädzie šialenstvo šíri strach zo všetkého a všetkých. Dokonca aj z rozširovania EÚ o krajiny strednej a východnej Európy. „Vinou BSE začínajú byť ľudia skeptickí, aj čo sa týka rozširovania. Trh s hovädzím kolabuje a predstava, že do EÚ vstúpia krajiny so slabým poľnohospodárskym sektorom, aký má napríklad Poľsko, nikoho nenadchýňa,“ hovorí novinár Hans Hüwel. Panika však podľa neho opadne a o pol roka už Nemecko hovädzie prestane strašiť.
MIRIAM ZSILLEOVÁ, Bielefeld, Nemecko