
George W. Bush FOTO – REUTERS
Prezident George Bush včera po prvý raz prekročil hranice Spojených štátov. Nešiel však ďaleko. Preniesol sa ponad legendárne Rio Grande a priletel na súkromný ranč svojho mexického kolegu Vicenteho Foxa. Ten ho očakával v kovbojských čižmách a jeho kone boli pripravené na osedlanie. Obaja prezidenti vraj svoj rančerský pôvod nezaprú. Summit „na koňoch“ sa mohol začať.
„Mexiko by bolo jednou z najbohatších krajín sveta. Má však dve veľké nešťastia. Tým prvým je, že je tak ďaleko od Boha, a tým druhým, že je tak blízko Spojených štátov,“ komentoval Bushov príchod mexický denník El Universal. Bushovu návštevu si však Mexiko vyslúžilo práve spoločnými hranicami. „Naša budúcnosť nemôže byť oddelená od budúcnosti našich susedov,“ povedal Bush deň pred odchodom.
Aj preto ako prvého zahraničného štátnika prijal kanadského premiéra Jeana Chrétiena. Po Kanade prišlo na rad Mexiko a až po ňom príde Európa a ďalšie krajiny. Bush si pravdepodobne veľmi dobre uvedomuje, že Kanada a Mexiko nie sú len susedia, ale aj najvýznamnejší americkí obchodní partneri. A to sa doma počíta.

Vicente Fox FOTO – ARCHÍV
Na koňoch o imigrantoch, obchode a drogách
Bush nemal v úmysle za hranicami prenocovať. Do svojho rodného Texasu to má skutočne len na skok. Kovbojský summit mal podľa plánu trvať presne sedem hodín. Okrem debaty dvoch rančerov si Fox a Bush chceli povedať aj veľmi dôležité slová o prisťahovalectve, vzájomnom obchode, energetickej kríze v Kalifornii a o obchode s drogami.
Za najhorúcejšiu tému medzi Mexikom a USA sa považujú spoločné hranice. Kvôli prísnej ochrane tu minulý rok zahynulo 491 ilegálnych imigrantov. Fox by najradšej chcel hranice úplne otvoriť. To však nie je aspoň v najbližších rokoch reálne, a to aj napriek tomu, že Mexiko je členom OECD, teda klubu najbohatších štátov sveta.
Podľa Bushových poradcov by Washington mohol ponúknuť mierny ústupok: Mexičania, ktorí teraz chodia do USA pracovať ilegálne, by mohli získať časovo obmedzené pracovné povolenie.
Energetická kríza, ktorá postihla Kaliforniu, postavila Busha pred hotovú vec. Včera nariadil federálnym agentúram, aby urýchlene preskúmali možnosti vybudovania elektrární v Kalifornii. S podobnou prosbou sa chcel podľa niektorých zdrojov obrátiť aj na Foxa. „Americký prezident dá prednosť energetike a predloží plán na vybudovanie siete elektrární na druhej strane hraníc, aby sa v bohatej Kalifornii malo čím svietiť,“ napísal mexický denník El Mercurio. Na odplatu vraj chcel Bush prisľúbiť viac importu mexického tovaru do USA.
Osobitnou témou je obchod s drogami. Americká vláda predpokladá, že až polovica drog sa dostane do krajiny cez mexické hranice. Bush by Foxovi rád ponúkol nový model boja proti narkomafii.
Svet nepozná, Mexiko áno
Bush si Mexiko nevybral náhodou. Mnohí mu vyčítajú, že sa v zahraničnej politike vôbec nevyzná. Mexiko a prezidenta Foxa však pozná dobre. V priebehu posledných desiatich rokov bol za južnou hranicou najmenej šesťkrát a s Foxom sa ešte v pozícii guvernérov stretol trikrát. Rokovania o vážnych témach ho možno nepotešili, celkom iste si ale domov rád odniesol darček od svojho kolegu: Fox mu pripravil dva páry kovbojských čižiem s mexickým štátnym znakom a vlajkami oboch štátov z fabriky, ktorú sám založil.
JURAJ TOMAGA
MATÚŠ KOSTOLNÝ