
Samček priadkovca slivkového.
FOTO - AUTOR
Leto bolo vrcholilo. Trochu sviežejší ranný vzduch som utekal vychutnať nad staré sady Vinohrádky. Motýle mlynáriky tu mali eldorádo. Odrazu hlasno zakukala kukučka, potešil som sa a hneď som sa zosunul do podrepu. Z hustej zeliny mi trčí len hlava a teleobjektív. Kukučka zletela do porastu pod trnkový krík, schmatla chlpatú húsenicu a bystro vyletela na starú slivku. Zaostril som ďalekohľad na jarabého vtáka, ale zobák mal už prázdny. Kukučka pokukovala dolu a vtom „hup“ - a už odnášala druhú húsenicu. V okamihu bola zasa na slivke. Pozvŕtala hlavou, pobúchala zobákom o konár a tučné telo húsenice bolo v jej útrobách. Vybehol som z úkrytu do porastu a trvalo mi hodnú chvíľu, až som našiel jednu húsenicu priadkovca ďatelinového. V prírode som už videl stovky húseníc, ale takú chlpatú ako má motýľ priadkovca ďatelinového som v zobáku žiadneho vtáka nevidel. Až teraz.
Motýle a húsenice priadkovcov mi už dávnejšie „behali“ mysľou. Často som si lámal hlavu nad ich zaujímavým životom. Veď tieto motýle vôbec neprijímajú potravu. Teda nelietajú po kvetoch, aby zbierali peľ, ale počas krátkeho života, to je dva-tri mesiace, sa zaoberajú len tým, ako sa páriky stretnú. Samička potom nakladie vajíčka a vzápätí zahynie.
Ako sa tak prepletám v hustom kroví, vyfrnkol mi spod nôh pomarančový motýľ - priadkovec slivkový. Tých tu bolo vždy najviac. Rýchlym trepotom preletel najprv na široký list a „prilepil“ sa na kmeň slivky. Aký krásny samček, to je hodné na zvečnenie. Ani sa nepohol. Ale ako ho dlhšie pozorujem, vystiera dlhé hrebeňovité tykadlá a trochu nimi potriasa. Žeby zacítil samičku? Samček lieta aj počas dňa. Samička len sedí na viditeľnom mieste a vylučuje zo zadočka po kvapôčke silne voňajúcej látky, ktorá priláka samčeka. V noci si to vymenia. Napárená samička plná vajíčok musí preletieť alebo preliezť na hostiteľskú rastlinu húseníc. Ale aj ona sa len pred pár dňami vyliahla z kukly a teraz keď vôbec neprijíma potravu je slabá, a tak znáša celú zásobu vajíčok na jedno miesto na ovocné stromy.
Húsenice sa vyliahli ešte ku koncu leta. Chvíľu si požijú a potom prezimujú v zemi. Na jar žijú do mája a potom zliezajú na zem. Húsenica si z vlastných chĺpkov uvije zámotok, z neho sa kuklí. V júni sa vyliahol pekný motýľ priadkovca slivkového. Samec lieta cez deň a hľadá samičku sediacu v poraste. Samička je aktívna v noci a tak to beží, neprestajný kolobeh života v prírode.
IVAN KŇAZE