Jeseň je najvhodnejším obdobím na výsadbu viacerých zriedkavejšie pestovaných ovocných rastlín. Sú to väčšinou dreviny menej náročné na pôdne a klimatické podmienky, ktoré nevyžadujú chemickú ochranu proti chorobám a škodcom. Možno ich preto označiť ako ekologické druhy drobného ovocia.
Väčšina z nich plní aj okrasnú funkciu, niektoré poskytujú potravu a úkryt užitočnému vtáctvu. Možno ich preto vysádzať aj pri chatách a domoch. Významná je i nutričná hodnota, najmä pre vysoký obsah vitamínov a minerálnych látok. Z druhov a odrôd zapísaných v Listine registrovaných odrôd SR možno ekozáhradkárom odporučiť najmä tieto:
Arónia čiernoplodá (jarabina čierna) má vynikajúce liečivé účinky a všestranné využitie. Na Slovensku sa pestuje len odroda Nero, a to vo forme kra i stromčeka.
Čučoriedka patrí medzi najzdravšie druhy ovocia. Je vhodná najmä do severnejších oblastí na pôdy s kyslou reakciou. V teplejších oblastiach ju možno pestovať v tienených polohách na upravenej pôde. Do záhradok sú vhodné najmä atraktívne odrody najskôr dozrievajúcej Bluetty (koncom júna) a postupne dozrievajúce Weymouth, Atlantic, Duke, Nelson, Bluecrop, Darrow a koncom júla dozrievajúca odroda Burlington. Čiastočne sú cudzoopelivé, preto vysádzame spoločne viac odrôd súčasne kvitnúcich.
Drieň obyčajný možno pestovať aj na menej kvalitných nevyužitých plochách v pôdach zásobených vápnikom. Je to cudzoopelivý ker alebo strom, preto sa odporúča pestovať spoločne odrody Devín a Titus. Má mimoriadne vysoký obsah vitamínu C a všestranné využitie, vrátane destilátu drienkovice.
Ruža jabĺčková je okrasný aj úžitkový ker, menej náročný na pôdne i klimatické podmienky. Bohato rodiaca odroda Karpatia má najvyšší obsah vitamínu C zo všetkých druhov ovocia (šípky si zachovajú vysoký obsah vitamínu C i po vysušení a spracovaní na pretlak, sirup, marmeládu a víno).
V našich podmienkach možno pestovať tiež ďalšie ekologické druhy drobného ovocia, najmä bazu čiernu (odrody Bohatka, Dana, Hashberg a Sambo), brusnice, rakytník rešetliakovitý (Hergo a Frugana s opeľovačom Pollmix), jarabinu Moravskú sladkoplodú, zemolez kamčatský (odrody Dunaplod, Siniglaska, Czeljabinka), kľukvu močiarnu, liesku obyčajnú (Hallská, Lombardská a Webbova), mandľu (Hana,Vama a Zora), morušu a ďalšie.
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.