
Frederick Forsyth (vľavo) vo Frankfurte so svojím vydavateľom.
Ako sedemnásťročný sníval, že sa stane toreadorom. O dva roky neskôr sa stal najmladším pilotom Britského kráľovského letectva. Potom vyskúšal dráhu novinára: ako korešpondent agentúry Reuters pracoval vo východnom Berlíne a v Paríži, ako reportér BBC v Afrike. Pre priveľmi kritické stanovisko k udalostiam okolo krízy v Biafre ho prepustili z práce, a tým sa jeho novinárska kariéra skončila. Frederick Forsyth (1938) sa vrhol na literatúru.
V roku 1971 napísal Deň pre Šakala – príbeh o fiktívnom atentáte na francúzskeho prezidenta Charlesa de Gaulla. Stal sa slávnym. Odvtedy predal 70 miliónov výtlačkov svojich kníh a dostal sa do elitného klubu svetových bestselleristov. Minulý mesiac vydal v londýnskom vydavateľstve Bantam Press svoj čerstvý román Avenger (Pomstiteľ). Vo Frankfurte sa stretol so svojimi medzinárodnými vydavateľmi.
Frederick Forsyth je synonymom špionážnej literatúry. Ako si vyberáte témy?
„Témy vždy prídu k autorovi. Tomu už zostáva len si správne vybrať a kvalitne ich napísať.“
Aký je váš recept na dobrý thriller?
„Píšem intuitívne, staviam bludisko, lákam čitateľa do slepých uličiek. Tam ich čaká prekvapenie. Čitateľské očakávania sú narušené mojím strihom. Moja ponuka nie je originálna. Možno len, že ju dobre namixujem.“
Je pravda, že stále píšete na písacom stroji?
„Áno, už to asi nezmením. Keď som v plnom nasadení, tak denne zo seba súkam desať klepaných strán. To je tritisícpäťsto slov. Pracujem od rána od šiestej až do dvanástej napoludnie. Takto to ide asi päťdesiat dní a zrazu, čuduj sa svete, vylezie z toho kniha.“
Šakala ste vraj napísali za mesiac. Mladícke nadšenie?
„To bol môj rekord. Zo šialeného tempa som už mierne poľavil. Tá päťdesiatka je ideálna.“
Máte pri písaní obľúbený rituál?
„Dlhé roky ním bolo fajčenie. Až som sa pred dvomi rokmi sám seba opýtal, či by som vedel napísať knihu bez cigariet. Zdá sa, že to ide. Jednu neresť som tak odbúral. Dúfam.“
Teší vás ešte písanie?
„Najviac ma teší, keď skončím. Ale ináč je písanie stále fajn.“
Prednedávnom ste skúšali publikovať cez internet. Prečo ste s tým skončili?
„Ako internetový laik som sa dal prehovoriť. Bola to hlúposť. Kto by už čítal Forsytha na internete? Predala sa desatina bežného nákladu.“
Svojho času ste boli obľúbeným autorom niekdajšej KGB. Aj to bol váš dôvod návštevy Frankfurtu, na ktorom bolo hosťom Rusko?
„Staré časy sú za nami. Je to len zhoda okolností. Samozrejme, stretol som sa aj s ruskými vydavateľmi, ale s KGB to nemá nič spoločné.“
O čom je vaša nová kniha?
„Agent Calvin Dexter, ktorý prežil Vietnam, prenasleduje srbského vojnového zločinca v ilegalite a chce ho priviesť pred medzinárodný tribunál za jeho príšerné zločiny. Nitky príbehu sú prepletené sieťou Al Káida, snahami CIA a ďalšími tajnými službami.“
Čo bude ďalej?
„Dám si dlhodobejší pohov a budem sa venovať svojim radovánkam.“
Akým?
„Pocestujem si po svete, postretávam s čitateľmi i vydavateľmi a najmä si dobre pospím.“