BERLÍN - Nemecký parlament včera po niekoľkotýždňovej diskusii podporil balík reforiem trhu práce a daní, na ktoré kancelár Gerhard Schröder stavil politickú kariéru aj dôveru svojej červeno-zelenej vládnej koalície. Reformy, ktoré prinesú najväčšiu zmenu v nemeckej sociálnej a pracovnoprávnej oblasti za posledné desaťročia, majú naštartovať hospodárstvo krajiny.
Schrödera teraz čaká boj za reformný balík v hornej komore nemeckého parlamentu, kde prevažuje opozícia.
Predseda nemeckej vlády a aj šéf diplomacie Joschka Fischer sa kvôli hlasovaniu v Bundestagu nezúčastnili na včerajšom summite Európskej únie v Bruseli.
„Musíme začať premýšľať o zamestnaneckej politike celkom nanovo,“ povedal pre BBC nemecký minister hospodárstva. Dlhodobo nezamestnaní budú musieť podľa navrhovanej reformy akceptovať viac pracovných ponúk ako doteraz a dostanú menšiu sociálnu podporu. Novým zákonom sa mení fungovanie Spolkového úradu práce a u osôb dlhodobejšie nezamestnaných sa zlučuje sociálna podpora s príspevkom v nezamestnanosti do jedného balíka.
Schröderovi navrhuje aj rozsiahle daňové úľavy zamerané na oživenie ekonomiky vrátane „daňovej amnestie“. Zníženie dane z príjmu o asi 15,5 miliardy eur má podporiť snahy kancelára o oživenie tri roky stagnujúcej ekonomiky. Touto časťou návrhu si Schröder získal ľavé krídlo svojej strany, ktorá jeho reformnému plánu ešte v utorok oponovala.
Vláda chce zaviesť nižšie dane už v januári, a nie v roku 2005, ako sa pôvodne plánovalo. Podľa novej daňovej legislatívy by mala najnižšia sadzba dane z príjmu klesnúť z 19,9 na 15 percent a najvyššia z 48,5 na 42 percent. Zvýši sa však daň z tabakových výrobkov o 33 percent ceny na škatuľku.
(tasr, reuters, zo)