
Malajzijský premiér Mahathir Muhammad s prívržencami. FOTO - REUTERS
PUTRAJAYA - Summit 57 krajín združených v Organizácii islamskej konferencie (OIC) v Malajzii sa nečakane dostal do pozornosti svetových médií. Spôsobil to štvrtkový prejav malajzijského premiéra Mahathira Muhammada, ktorý spôsobil rozruch a odsúdenie v Amerike, Európskej únii, Izraeli a Austrálii. Premiér v ňom povedal, že napriek tomu, že Európania zabili šesť miliónov Židov, stále ovládajú svet. Hovoril o „židovskej dominancii“ aj o tom, že viac ako miliarda moslimov nemôže „byť porazená niekoľkými miliónmi židov“. Podľa neho však židov treba poraziť nie silou, ale politickou a ekonomickou taktikou, pretože židia prežili pre to, že „namiesto pomsty rozmýšľali“.
Po vlne kritiky, obvinení z antisemitizmu a tlmočení vážnych obáv malajzijským diplomatom v Berlíne a Londýne sa premiérove výroky snažil zmierniť jeho minister zahraničia Syed Hamid Albar. Povedal, že premiérove výroky boli zle pochopené a dezinterpretované a odmietol, že boli antisemitské. Dodal však, že problém nie je so židmi, ale s tým, že majú vlastný štát.
Reportér agentúry AP napísal, že prejav Mahathira Muhammada sprevádzali „standing ovation“ prítomných lídrov moslimských krajín, medzi ktorými boli aj spojenci Washingonu. Moslimskí štátnici včera podporili výroky malajzijského premiéra a povedali, že sa zakladajú na pravde. Afganský prezident Hamíd Karzaj napríklad povedal, že s „jeho výrokmi súhlasí“.
Podľa analytikov sú názory prednášané malajzijským premiérom v moslimskom svete pomerne rozšírené, málokedy sa však dostanú na verejné fórum na najvyššej úrovni.
Na summite OIC sa zúčastnil aj ruský prezident Vladimir Putin. Po kritike jeho záverov oznámil, že už na budúci mesiac prijme izraelského premiéra Ariela Šarona. (mik, reuters)