BRUSEL - Summit Európskej únie včera v Bruseli podľa očakávaní schválil síce viac než 80 bodov, ale neprijal žiadne prevratné rozhodnutia. Napriek tomu slovenský premiér Mikuláš Dzurinda opúšťal Brusel so slovami chvály na „jednu z najlepších debát“, akú kedy na európskom fóre zažil. „Málokedy som cítil takúto jednotu v kľúčových, základných otázkach,“ vyhlásil Dzurinda.
Lídri 15 členských štátov a 10 vstupujúcich krajín únie sa dohodli, že spustením konkrétnych stavebných projektov prispejú k oživeniu ekonomiky. Potvrdili, že sú za budovanie európskej obrannej politiky, ktorá bude doplnkom, nie konkurentom NATO. Podporili európsky sociálno-ekonomický model štátu a schválili kroky zamerané na ochranu vonkajších hraníc a riadenie migrácie.
Podľa talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho sa šéfovia štátov a vlád „jednomyseľne“ dohodli na utváraní európskej vojenskej politiky opierajúcej sa o vlastné kapacity, ktorá bude „komplementárna“ so Severoatlantickou alianciou.
„Nebolo by racionálne, keby sme budovali samostatnú európsku armádu, dublujúcu mnohé činnosti Severoatlantickej aliancie. Pevné transatlantické spojenectvo by malo byť základným rysom spoločnej obrannej európskej politiky,“ povedal slovenský premiér Dzurinda,
Ešte vo štvrtok večer slovenskí predstavitelia pred novinármi vyjadrovali obavy, aby užšia obranná spolupráca, ako ju presadzuje Francúzsko, Nemecko, Belgicko a Luxembursko, neviedla k vytvoreniu exkluzívneho klubu v opozícii voči Washingtonu.
V oblasti ochrany hraníc únia potvrdila termín zavedenia nového schengenského informačného systému v roku 2006. Je hlavným predpokladom na uplatňovanie Schengenskej dohody v nových členských štátoch a odstránenie hraničných kontrol na dnešnej (slovensko-rakúskej) schengenskej hranici.
Výsledky bruselského summitu sú síce podľa Dzurindu možno ťažko uchopiteľné, ale dvojdňová debata zástupcov 25 krajín „nás opäť posunula o kúsok dopredu“ a v tomto zmysle „to bol summit dobrý“. (čtk)