BRATISLAVA – Na Slovensku oficiálne orgány neevidujú nijaké islamské skupiny, ktoré by potenciálne mohli mať extrémistický charakter.
„Slovensko svojou polohou a významom nie je pre medzinárodné skupiny zaujímavé,“ hovorí Lucia Macháčková z Ústavu pre vzťahy štátu a cirkví, ktorý mapuje činnosť netradičných náboženských hnutí.
Moslimov je na Slovensku veľmi málo. Policajné zdroje evidujú niečo vyše tisíc cudzincov z islamských krajín, ktorí majú povolený pobyt na území Slovenska.
Sú to predovšetkým cudzinci so slovenským občianstvom alebo s povolením na dlhodobý pobyt. Ide najmä o ľudí z Blízkeho východu, Turecka, Indie a moslimov z Bosny a Albánska. V utečeneckých a pobytových táboroch sa v posledných rokoch zvýšil počet ľudí z Afganistanu. Pokusy zaregistrovať moslimov ako náboženskú spoločnosť sa u nás, na rozdiel od Českej republiky, zatiaľ neobjavili.
Veľmi pravdepodobne by však nemohli preukázať potrebných 20 000 podpisov. Nefunguje u nás ani nijaká mešita alebo stála islamská modlitebňa.
Z organizácií, ktoré sa hlásia k islamu, ako občianske združenie funguje umiernený Všeobecný zväz moslimských študentov na Slovensku. Podľa údajov Ústavu pre vzťahy štátu a cirkví má niekoľko desiatok členov. Jeho cieľom je starať sa o záujmy moslimov, najmä študentov na území SR.
Na Slovensku pôsobí tiež Islamská nadácia, ktorej pozadie nie je celkom zreteľné.
(mar)