BERLÍN - Nemecká vláda, ktorá je dosiaľ skeptická k americkému projektu národnej protiraketovej obrany (NMD), chce so Spojenými štátmi najskôr dôkladne prebrať zmysel a dosah týchto zámerov, než k nim zaujme konečné stanovisko. Berlín považuje za väčšie nebezpečenstvo teroristické útoky než ohrozenie medzikontinentálnymi raketami so zbraňami hromadného ničenia.
Minister zahraničia Joschka Fischer sa budúci týždeň chystá do Washingtonu, aby s novou vládou prezidenta Georgea Busha položil základy „transatlantických vzťahov“. Podľa berlínskych pozorovateľov bude nemecká strana hovoriť s americkou najskôr o tom, aké zbraňové systémy sú schopné najlepšie čeliť prípadným nebezpečenstvám, ako sú bezpečné, koľko stoja a aké dôsledky budú mať na kontrolu zbrojenia.
„Nemôžeme zostať bokom,“ tvrdí ale predsedníčka opozičných kresťanských demokratov (CDU) Angela Merkelová a jej stranícky zástupca, bývalý minister obrany Volker Rühe. Obaja pritom kritizovali Fischera za vyjadrenie z tohto týždňa v Moskve, že plány USA sú výlučne ich národnou záležitosťou. Politici z CDU tiež varovali pred tým, aby sa Berlín len pohyboval „v krajine nikoho“ medzi Moskvou a Washingtonom ako prostredník.
Nemecká vláda i tak súdi, že i keď sa USA zásadne vyslovili za výstavbu protiraketového systému, jeho vytvorenie je stále otvorené. Na konzultácie a „hlbšiu debatu“ je preto údajne ešte dostatok času.
(čtk)