Vykurovacie telesá - súčasť interiéru

Vykurovanie je v našich klimatických podmienkach nutnosťou a viac než polovica energie vynaloženej na domácnosť sa spotrebuje na zabezpečenie tepelnej pohody. Spôsob, akým bude priestor vykurovaný je teda potrebné dôkladne vopred zvážiť, ide po finančnej

stránke o jednu z najnáročnejších položiek technického vybavenia. Používajú sa viaceré systémy vykurovania ako napr. podlahové, stenové, klasické radiátorové, prípadne ich kombinácie. Pri klasickom teplovodnom kúrení sa vykurovacie médium rozvádza potrubím z kotla do vykurovacích telies - radiátorov. Názov slova radiátor bol odvodený z latinského výrazu radiácia - sálanie.

ykurovací systém musí byť navrhnutý účinne a ekonomicky tak, aby sa dala efektívne zabezpečiť požadovaná teplota v jednotlivých miestnostiach. Optimálne vykúrené priestory domova tvoria dôležitú súčasť základnej výbavy bytu - tepelný komfort bývania. Obytné miestnosti sa vykurujú na 22° C, kúpeľne na 23° C. Maximálne hygienicky prípustná teplota v miestnosti je 26 °C a minimálne 20 °C. Bez príjemného tepla v obytnom interiéri je fyzická i psychická pohoda všetkých členov rodiny len ťažko dosiahnuteľná. Vykurovacie telesá - radiátory tvoria súčasť klasického teplovodného systému vykurovania. Nadimenzovanie kúrenia závisí od dispozície, orientácie k svetovým stranám, výšok miestností, veľkosti okien a iných parametrov. Počet, materiál a ich veľkosť (potrebné množstvo článkov) obyčajne navrhuje špecialista - projektant kúrenia v súčinnosti s ostatnými prvkami vykurovacieho systému (typ kotla, vykurovacieho média, rozvodov…). Nám laikom si pri výbere radiátorov stačí všímať okrem vzhľadu aj ich tepelný príkon. A z hľadiska zariaďovania bytu je potrebné v rámci interiéru obytného priestoru venovať pozornosť nielen radiátorom, ale aj prívodným potrubiam - rúrkam. Neuvážené a nepremyslené umiestnenie vykurovacích telies môže vytvoriť v priestore neestetickú prekážku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Radiátory poznáme podľa tvaru segmentov doskové - panelové, článkové alebo rúrkové a podľa materiálov: liatinové rebrové, zo zliatin hliníka, oceľové, ktoré môžu mať rôzne povrchové úpravy ako napr. farebné podľa vzorkovníka RAL alebo pochrómované, či antikorové príp. iné. Pre orientáciu spotrebiteľa: článok hliníkového plochého radiátora o výške 800 mm stojí 600 - 740 Sk., klasické rúrkové teleso do kúpeľne o rozmere 900 x 500 mm stojí okolo 3300 Sk.

V súčasnosti patrí k štandardu opatriť vykurovacie telesá termoregulačným ventilom s termostatickou hlavicou, ktoré umožňujú regulovanie teploty v miestnosti podľa momentálnych potrieb a podľa aktuálneho počasia. Termostatické radiátorové hlavice napomáhajú regulácii prietoku vody v radiátoroch, a tak sa znižuje spotreba energie na vykurovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Do jednotlivých miestností interiéru sa vykurovacie telesá kvôli prestupu tepla umiestňujú spravidla pod oknami, resp. pod parapetnými doskami. Teplé prúdy od radiátora stúpajú od telesa hore a zabraňujú chladným klesajúcim prúdom od okna dostať sa k podlahe. Ak je miestnosť presvetlená francúzskymi oknami, ktoré majú nižšie parapety ako je bežných 90 cm, prispôsobuje sa im aj veľkosť a niekedy aj poloha radiátora. Radiátor nemusí byť pod oknami aj v prípade historických interiérov, kde sú okná vo veľkých drevených rámoch aj s drevenými profilovanými plochami pod parapetmi, ale v tomto prípade treba rátať so zvýšenými únikmi tepla. V obývacej izbe s veľkými sklenenými plochami, ktoré idú až po podlahu sa skôr uplatní obdoba radiátorov - konvektory (registre), ktoré sú uložené v podlahe. Aby radiátory v miestnosti neprekážali pri zariaďovaní interiéru, zvyknú sa osadzovať hlbšie, priamo do výklenku pod parapetom. V prípade, ak radiátor totálne nekorešponduje vzhľadovo s interiérom, dá sa opatriť elegantnou kovovou alebo drevenou mriežkou. V kúpeľniach klasický radiátor nahradili rúrkové ohrievacie telesá, ktoré sa hovorovo nazývajú rebríkové radiátory a sú obľúbené aj kvôli tomu, že sa dajú na nich sušiť mokré uteráky. Rúrkové radiátory sa vyrábajú v rôznych tvaroch a povrchových úpravách a niekedy sa integrujú napr. so zrkadlami, resp. s úložnými plochami.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorí sa, že klasické teplovodné vykurovanie s radiátormi je výhodné, pretože sa dá kombinovať s inými druhmi vykurovania ( veľmi príjemná je kombinácia s podlahovým vykurovaním vo vstupných priestoroch a kúpeľniach), dá sa jednoducho upraviť a rozšíriť, má ľahkú údržbu, je najzdravšie pre ľudský organizmus a je cenovo dostupné. Radiátor je v prvom rade funkčný prvok inte-riéru, ktorý má slúžiť na zachovanie tepla v interiéri, aj keď vonku sú chladné mesiace. Na trhu sú dnes k dispozícii elegantnejšie a ľahko udržiavateľné typy radiátorov s plochými článkami, ktoré pri správnom technickom aj estetickom začlenení do interiéru nemusia narúšať celkové stvárnenie priestoru. *

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 649
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 419
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 291
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 421
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 714
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 939
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 265
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu