Mať príjemne vykúrený byt či rodinný dom a súčasne rozumne vynakladať finančné prostriedky potrebné na vytvorenie tepelnej pohody v ňom nie je vôbec jednoduché. V čase, keď postupne ceny všetkých energií stúpajú, treba obzvlášť dôsledne naplánovať celú stavbu, prípadne rekonštrukciu tak, aby všetky rozhodujúce konštrukcie maximálne spĺňali požiadavky na tepelno-technické normy a bránili zbytočným únikom tepla z obytného priestoru.
* Stavba a spotreba tepla
Pri výstavbe nových rodinných a bytových domov sa používajú kvalitné moderné stavebné materiály, konštrukcie a technologické postupy. Snahou každého stavebníka je vytvoriť si taký domov, ktorý bude svojou prevádzkou maximálne efektívny a zároveň poskytne príjemné a bezproblémové bývanie na dlhý čas. Aj budúci majitelia bytov v bytových domoch by si mali dôkladne preštudovať projektovú dokumentáciu. V prípade nejasností je lepšie prekonzultovať problém s odborníkom. Prevádzkové a technické požiadavky na zariadenie budov sú zložitým komplexom určeným pre príslušných špecialistov.
Novostavby budované použitím novodobých materiálov musia spĺňať prísne kritériá predpísané príslušnými tepelno-technickými normami. Z hľadiska úspory energií treba hľadať také riešenia, aby úniky tepla boli minimálne a aby neefektívne vykurovanie domov neúmerne nezvyšovalo náklady na bývanie. Medzi hlavné príčiny nad-mernej spotreby tepla dodanej na vytvorenie optimálnej tepelnej pohody v miestnostiach patria najmä nízka tepelno-izolačná schopnosť obalových konštrukcií objektov. Tento problém postihuje najviac budovy staršie ako 20 rokov. Takmer všetky musia prejsť komplexnou rekonštrukciou, pri ktorej sa zatepľuje obvodový a strešný plášť, dochádza k výmene okien a dverí, k zasklievaniu lodžií a pod. Nedostatky starších domov sa prejavujú aj v návrhu vykurovacích sústav, druhu vykurovacích telies a v ich realizácii. Často nie je možné regulovať teplotu v byte, čo následne vedie k zbytočnému prehrievaniu priestorov a tým i k nadmernému vetraniu. Negatívny dopad sa potom preukáže vo vyúčtovaní nákladov za teplo.
* Stavebné úpravy rodinných domov
Pri kúpe staršieho rodinného domu musíme vždy počítať s určitými nákladmi na ich rekonštrukciu nielen z hľadiska zmeny požiadaviek na plošné parametre bývania, ale najmä kvôli zlepšeniu ich technického vybavenia. K tomu je potrebná projektová dokumentácia skutočného stavu stavby. Požiadavky na stavebné úpravy je dobré konzultovať s architektom, ktorý následne podrobne spracuje nový projekt s ohľadom na platné normy a najmä tepelno-technické požiadavky. Rekonštrukcia, prístavba, dostavba či nadstavba rodinného domu by nemala byť iba akýmsi provizóriom, ale dom ako celok musí vytvárať harmonické prostredie vhodné pre každodenný život rodiny. Pre dosiahnutie efektívnej prevádzky je potrebné v starších rodinných domoch spraviť niekoľko zásadných úprav. V prvom rade je to zateplenie fasády, výmena starých netesných okien za nové s izolačným sklom a nesmieme zabudnúť ani na úpravu alebo výmenu vchodových dverí. Práve vchodové dvere bývajú často miestom veľkého úniku tepla. Obľúbeným prvkom sú zimné záhrady, ktoré obohatia architektonický výraz objektu a eliminujú nepriaznivý vplyv klimatických pomerov v niektorej miestnosti. Príliš veľké plochy okien a balkónových dverí síce dokonale presvetlia priestor, musia však byť vyrobené z kvalitných prvkov a materiálov, aby v zime nesálal z nich chlad a v lete treba účinne zabrániť ich prehrievaniu. Nepríjemné sálavé teplo zvyšuje teplotu miestnosti o niekoľko stupňov. Prenikaniu slnečných lúčov a prílišnému zvyšovaniu teploty v miestnosti sa dá zabrániť výberom niektorých prvkov tieniacej techniky. Veľmi účinné sa ukázali markízy, ovládané mechanicky, elektricky alebo elektronicky. Zabudované elektronické senzory reagujú na zmeny počasia a v závislosti od nich sa markíza vysunie alebo v prípade nepriaznivého počasia sa zasunie.
Ploché strechy rodinných domov majú mnohé nedostatky a chyby. Vytvorením nadstavby v tvare sedlovej alebo manzardovej strechy vzniknú podkrovné priestory a zároveň sa odstráni v súčasnosti už nevyhovujúca konštrukčná a materiálová skladba plochého strešného plášťa. Výrazne sa zlepšia tepelno-technické vlastnosti celého objektu, teda nielen novovybudovanej časti.
* Kvalita bývania v bytových domoch
Zlepšiť kvalitu bývania v bytových domoch nie je také jednoduché, ako realizácia prestavby rodinného domu. Jedným z najrozšírenejších spôsobov zlepšenia parametrov bývania je zateplenie obvodového plášťa, teda fasády budovy a výmena starých okien, ktoré v súčasnosti už nespĺňajú normou predpísané parametre, za nové. Montáž tesnenia na rámy okenných krídiel je síce lacnejším riešením, avšak poslúži iba dočasne. Vo väčšine bytov majitelia investujú vlastné finančné prostriedky do výmeny pôvodných okien za plastové. Pri výbere okien treba posudzovať nielen ich izolačné vlastnosti, ale aj ich schopnosť zabezpečiť prirodzenú cirkuláciu vzduchu v miestnosti. Ak nové okná nebudú konštrukčne spĺňať túto požiadavku, v interiéri sa môžu tvoriť plesne vplyvom nadmerného zvyšovania vlhkosti. Zlepšenie tepelno-technických parametrov však najlepšie dosiahneme vtedy, ak sa súčasne zrealizujú všetky potrebné úpravy a objekt sa zateplí ako celok. Zateplenie obvodového plášťa budovy je možné zrealizovať dvomi spôsobmi - z vonkajšej alebo z vnútornej strany. Účinnejší a rozšírenejší spôsob je zateplenie budovy z vonkajšej strany. Zvýšime tak nielen hodnotu tepelného odporu steny, ale eliminujeme tepelné mosty a ochránime fasádu pred vznikom trhlín. Zatepľovanie z vnútornej strany sa používa pri rekonštrukciách historických objektov, kde by zatepľovací systém narušil pôvodný vzhľad, a pri zatepľovaní jednotlivých miestností, musíme však počítať s ich zmenšením. Tepelnú izoláciu z vnútornej strany aplikujeme tak, aby v miestnosti nedochádzalo ku kondenzácii vodnej pary.
Mnohí vlastníci bytových domov sa bránia budovaniu nadstavieb alebo zobytňovaniu starších šikmých striech. Väčšina z nich nedá súhlas k realizácii nadstavby iba preto, že na určitý čas budú stavebné práce zasahovať do ich súkromia. Nevidia však celkový prínos takejto stavby. Väčšina striech a neobývaných podkroví zateká, nie je vôbec zateplená a teda nemá žiadne tepelno-izolačné vlastnosti. Prestavba strešného priestoru si vyžaduje individuálne riešenie. Pri návrhu tepelnej ochrany treba dbať na viaceré faktory, ktoré vychádzajú z interiérových aj z exteriérových požiadaviek. Určujúca je najmä orientácia strechy k svetovým stranám a smer prevládajúcich vetrov. Vybudovaním bytov v podkrovných priestoroch vznikajú zaujímavé interiéry. Nezaned-bateľné je aj výrazné zlepšenie celkovej architektúry objektu a skvalitnenie bývania v bytoch na nižších podlažiach.
* Optimálna teplota
Funkčný a dobre navrhnutý vykurovací systém zabezpečí hospodárnu prevádzku prostredníctvom kvalitnej regulačnej techniky. Pomocou regulácie dosiahneme v každej miestnosti takú teplotu, akú si nastavíme. A to aj v presne určenom čase. Je predsa nehospodárne naplno vykurovať miestnosti v čase, keď sa v dome nikto nezdržiava. Optimálna teplota v izbe by nemala byť priveľmi nízka ani príliš vysoká. Odborníci uvádzajú rozpätie od 20 do 26 st. Celzia. Pre obývacie a detské izby sa odporúčajú vyššie teploty, spravidla 22 - 23 st. Celzia, vstupné haly, chodby, posilňovne vykurujeme na nižšie teploty. Moderné regulátory môžu pracovať v rôznych naprogramovaných časových režimoch. Počas pracovných dní alebo v noci fungujú v útlmovom režime a miestnosti temperujú, cez víkendy a v čase keď je rodina doma je vykurovanie intenzívnejšie. Investícia do kvalitnej regulačnej techniky sa rýchlo vráti, pretože výrazne ovplyvní spotrebu energie na dosiahnutie optimálnej tepelnej pohody. *