V roku 1935 si dal Holanďan Van Dooren patentovať využitie sálavých vykurovacích rúrok v strope. Môžeme hovoriť o sálavom veľkoplošnom teplovodnom vykurovaní. V realizácii výrazne prevažujú vykurovacie systémy s tradičnými vykurovacími telesami tzn. radiatormi (konvekčným odovzdávaním tepla do interiéru).
* Prečo sálavé vykurovanie?
Pri tomto spôsobe vykurovania sa využíva sálavý tepelný tok, ktorým sa priamo, bez prostredníctva inte-rierového vzduchu, zohrievajú okolité stavebné konštrukcie interiéru. Tento fakt má za dôsledok, že stavebné konštrukcie majú väčšiu povrchovú teplotu ako samotný vzduch v miestnosti.
* Teplotný komfort
REHAU systémy rúrkového podlahového vykurovania fungujú na základe nízkych teplôt povrchu podlahy. Za ideálne sa považuje vykurovanie s takým vertikálnym rozložením teplôt po celej ploche miestnosti, pri ktorom v oblasti hlavy stojaceho človeka je teplota vzduchu cca o 2 - 4°C nižšia ako pri nohách. Na rozdiel od konvekčného spôsobu vykurovania je vytvorená rovnomernosť povrchových teplôt v horizontálnom smere. Táto teplota vykurovacej plochy musí byť pomerne nízka (pri stropnom 40 až 45°C, pri stenovom 55 až 60°C, pri podlahovom 25 až 30°C).
* Energetická úspora
Z dôvodu vysokého podielu energetického sálania rúrkového podlahového vykurovania systému REHAU sa pocit komfortu dostaví v miestnosti už pri výrazne nižších teplotách, preto ju možno znížiť o 1°C až 2°C. To umožní ročnú úsporu energie 10 až 19%. Táto hodnota sa zvyšuje vo vysokých miestnostiach až na 25%. Aj napriek tomu, že nízkoteplotné podlahové vykurovanie je z hľadiska investícii náročnejšie o 20 až 30%, ostáva progresívnym spôsobom vykurovania s reálnou cenovou návratnosťou.
* Výhody rúrkového podlahového vykurovania REHAU
Na základe vysokého tepelného výkonu pri nižších teplotách na prívode je podlahové vykurovanie REHAU ideálne kombinovateľné s plynovými kotlami, tepelnými čerpa-dlami alebo so slnečnými kolektormi. V miestnostiach dochádza k minimálnej cirkulácii prachu a jeho emitácii. Nízkoteplotné podlahové vykurovanie je teda vhodné aj pre alergikov. Architektovi dáva pri navrhovaní interiéru voľnú ruku, neobmedzujú zariadenie v miestnosti. Jeho použitie redukujú aj nebezpečenstvo poranenia napríklad v škôlkach, školách či nemocniciach.
* Konštrukcia podlahového vykurovania REHAU
Najčastejším realizovaným riešením podlahového vykurovania je mokrý proces. Rúrky sú uložené v betónovom potere priamo nad tepelno-akustickou izoláciou. Betónová mazanina pri podlahovom vykurovaní je zhodná s bežne používanými betónovými mazaninami. Primiešaním plastifikátora P sa uľahčuje spracovanie zmesi ako aj lepšie obtečenie rúrok. Na podkladový betón sa ukladajú systémové dosky VARIO, tie sú zhotovené z tvrdeného poly-styrénu o objemovej hmotnosti 50kg/m3. Na vrchnej strane je naka-šírovaná krycia fólia zabraňujúca preniknutiu vlhkosti z betónovej mazaniny pod tepelno-akustickú izoláciu VARIO. Obvodová drážka zaisťuje rýchle a kvalitné spojenie a zabraňuje vzniku zvukových a tepelných mostov. Striedavé umiestnenie polí s výstupkami a prázdnych polí umožňuje vzdialenosti medzi rúrkami od 5cm a ich násobkov. Pozdĺž celej vykurovanej miestnosti sa kladie medzi podlahu a stenu REHAU okrajová izolačná páska. Tá plní funkciu vrstvy akustickej a tepelnej izolácie a kompenzuje dilatáciu podlahy.
Na vyhotovenie vykurovacích rozvodov v podlahovom vykurovaní REHAU je použitá rúrka RAUTHERM S zo sieťovaného polyetylénu PE-Xa. Rúrky sa peroxidicky zosieťujú počas výroby za pomoci vysokého tlaku, teploty a peroxidu. Pri tomto procese sa jednotlivé molekuly polyetylénu spoja do trojrozmernej siete a to im predurčuje vynikajúce vlastnosti, najmä odolnosť proti teplotám (-80°C do 110°C), razová húževnatosť v chlade (do -50°C) a odolnosť voči tvorbe trhlín. Koextrudovaná, vo vode nerozpustná a proti oteru odolná tesniaca vrstva z materiálu EVAL (etylénvinylalkohol) zabraňuje difúzii kyslíka do rúrky. Dvadsaťročné laboratórne i pevádzkové skúsenosti ukázali, že rúrky REHAU aj po päťdesiatich rokoch prevádzky pri 70°C dosiahnu pevnosť 5-krát vyššiu než maximálny prevádzkový tlak. V zahraničí ich preto používajú až 76% realizácií. Rúrky REHAU sa spájajú nerozoberateľnou spojovacou technikou „násuvnou objímkou“ nalisovaním v axiálnom smere na rúrku a tvarovku, pričom nedochá-dza k zmenšeniu vnútornej svetlosti rúrky. Táto metóda si nevyžaduje žiaden čas na zaschnutie lepidla, stuhnutia zvaru, spoj netrvá dlhšie ako pár sekúnd a je zaťažiteľný ihneď po dokončení.
* Podlahové krytiny
Pri tepelno-technickom výpočte podlahového vykurovania je potrebné zohľadniť odpor kladený vedením tepla podlahovou krytinou. Ten smie, nezávisle na druhu a štruktúre, vykazovať max. hodnotu R=0,15m2 K/W. Podlahové krytiny z drevených par-kiet možno použiť na podlahové vykurovanie, ale je nutné počítať s tvorbou špár. Minerálne podlahové krytiny ako napr. kameň alebo keramika je najvhodnejšie, dajú sa realizovať aj podlahy z plastov. Textilné podlahové krytiny ako koberce by mali byť kvôli dosiahnutiu lepšieho prestupu tepla zásadne lepené a hrúbka koberca by nemala presiahnuť 10 mm. Kobercové krytiny by mali mať na zadnej strane označenie „vhodné pre podlahové vykurovania“.
Materiál pripravený v spolupráci s firmou REHAU, s.r.o.