Je potrebné si uvedomiť, že pre vonkajšie zateplenie platia určité zásady a pri ich nedodržaní sa môže stať, že investícia do budúcna sa stane neefektívna.
Firma ROCKWOOL, najväčší výrobca tepelných izolácie z kamennej vlny na svete, sa už dlhšiu dobu vo svojich laboratóriách zaoberá posu-dzovaním zatepľovacích systémov a ich chovaním v čase. Najčastejšie spôsoby kontaktného zatepľovania je zateplenie minerálnou vlnou alebo polystyrénom. Každý z materiálov má rozdielne fyzikálne vlastnosti, ktoré majú vplyv na stavebnú konštrukciu. Polystyrén je dobrý tepelne izolačný materiál so zlou difúziou (priepustnosťou) vodnej pary cez stenovú konštrukciu. Minerálna vlna má veľmi dobré tepelne technické vlastnosti, porovnateľné s polystyrénom, ale má mnohonásobne lepšiu priepustnosť vodnej pary.
Čo to v praxi znamená?
Pri pobyte osôb v miestnosti dochádza pri určitej teplote k zvyšovaniu vlhkosti vzduchu. Napr. štvorčlenná rodina len za jeden deň vyprodukuje cca 12 litrov vody, ktorá je rozptýlená vo vzduchu. Zvyšovanie vlhkosti v interiéri sa stáva nepríjemné. U konštrukcií umožňujúcich prestup vlhkosti stenovou konštrukciou dochádza prirodzenou cestou k znižovaniu interiérovej vlhkosti. Prestup vlhkosti stenovou konštrukciou umožňujú mate-riály na báze minerálnych vlákien. Polystyrén tieto vlastnosti nemá a môže sa chovať ako ideálna parozábrana zabudovaná do stenovej konštrukcie. Vylepšovanie polystyrénu perforáciou (systém dierok) neprinieslo očakávaný úspech.
Pri zlom návrhu spôsobu zateplenia kontaktným spôsobom môže dôjsť k výraznému zhoršeniu stavebnej konštrukcie a za určitý čas až k statickým poruchám. Zvýšenie vnútornej vlhkosti vedie k vzniku plesní.
Výrobcovia keramických tehiel a plynosilikátov si túto skutočnosť uvedomujú a nezávisle na skúškach realizovaných firmou ROCKWOOL vykonali hodnotenie stenových zateplených konštrukcií polystyrénom a minerálnou vlnou. Jednoznačný záver bol, že polystyrén v kontaktnom zateplení stenovej konštrukcie z Thermoblokov alebo plynosilikátov nie je vhodný a zhoršuje celú stavebnú konštrukciu.
Uvedené príklady ukazujú oblasti kondenzácie - miesta, kde dochádza k premene vzduchu na vodu - na obrázkoch je vyznačená ako sivá plocha.
Z uvedených meraní vyplýva, že návrh vonkajšieho kontaktného zateplenia je dobré zveriť odborníkovi a nerozhodovať sa len podľa cenového hľadiska. Dôležité je používanie len certifikovaných riešení. Základné komponenty difúznych zatepľovacích systémov tvoria lepiace malty, výstužné mriežky, difúzne izolačné materiály, difúzne minerálne omietky a difúzne náterové farby.
Iba materiály s difúznymi vlastnosťami spĺňajú požiadavky na pohodlné bývanie, úsporu energie a zachovanie kvality stenovej konštrukcie.
Materiál pripravený v spolupráci s firmou ROCKWOOL Slovensko