islamského sveta.
Týždeň po útoku stále viac zdôrazňujú, kto nepriateľom nie je: nie je to islam ani časť sveta, kde žijú jeho vyznávači. Nie sú to nepriatelia, ale tí, o ktorých sa v tejto vojne bojuje.
Bush: Arabi sú naši spoluobčania
Prezident George Bush so skupinou poradcov a ochrankou si v pondelok na znak rešpektu vyzul topánky, keď vstúpil do majestátnej washingtonskej mešity. „Tí, ktorí si myslia, že môžu ponižovať našich spoluobčanov, aby dostali zo seba hnev, nepredstavujú to najlepšie z Ameriky, reprezentujú tú najhoršiu časť ľudstva a mali by sa za takéto správanie hanbiť,“ vyhlásil už v pondelok pred islamskými klerikmi.
Tieto slová Bush neadresoval len 5,5 milióna amerických moslimov, ale aj tým za hranicami, ktorých chce začleniť do novej globálnej koalície.
Boj o modernosť
Po útoku sa islam ocitol na križovatke – tak, ako to povedal bahrajnský princ Salám bin Hamád al Chalífa: „(Útok) je v protiklade s mierovým procesom, v protiklade s modernosťou, opozíciou voči tej forme života, podľa ktorej je arabský a islamský svet časťou väčšej svetovej komunity,“ cituje ho Reuters.
Zápas fundamentalizmu s modernosťou prebieha dnes v mnohých krajinách – vrátane Iránu. V mnohých krajinách fundamentalisti vyhlásili modernosti „džihád“ – napríklad v Alžírsku a Egypte. Teraz sa hlavným protagonistom tohto boja stáva Amerika. Musí však na svoju stranu získať aj „ulicu“ – kde sú zvlášť od začiatku palestínskej intifády protiamerické nálady na vrchole. „V regióne, kde si veľa ľudí myslí, že Američania dostali to, o čo si koledovali, bude ťažké, aby verejná mienka akceptovala účasť na nejakej forme odvety,“ cituje Reuters nemenovaného západného diplomata.
Účasť na novom globálnom spojenectve môže znamenať aj väčší podiel na „koláči“ globálnej ekonomiky. Väčšina islamských krajín však zatiaľ nechápe, čo to v skutočnosti znamená a čo sa od nich bude očakávať.
Boj proti predsudkom
Predsudky sú však na oboch stranách. V očiach Západu sú vyznávači islamu šovinisti, pokiaľ ide o práva žien, náboženskí fanatici a ľudia, ktorí v záujme idey schvaľujú násilie a sú ochotní obetovať život. „Médiá vytvárajú stereotypy a generalizujú a to plodí antagonistické cítenie,“ hovorí Osman Mirghání, arabský novinár v Londýne.
Väčšinu západniarov by prekvapilo, keby vedeli, že islam preukazoval vždy viac náboženskej tolerancie ako kresťanstvo. „Kresťania a židia sú pre islam len nedokonalými veriacimi,“ píše John Caesey, profesor v Cambridgi, vo svojom článku pre The Independant. Teda nie pohanmi, nevercami.
Islamské štáty bojujú o svoju reputáciu a snažia sa oddeliť útok v USA od islamu. „Táto (teroristická) operácia neznamená v žiadnom prípade akt džihádu a islam ju neschvaľuje,“ vyhlásil Abdul Azíz Sálih, saudský klerik. „Taliban nereprezentuje moslimov. Je to neuveriteľné, že sa Taliban dopúšťa odsúdeniahodných činov a potom žiada ľudí, aby sa za neho postavili,“ cituje Reuters obyvateľa Bahrajnu.
Sú však aj takí, ktorí sa bez rozmýšľania postavia na stranu bin Ladína. „Keď USA zaútočia na moslimskú krajinu, reakcia bude globálna,“ vyhlásil člen indonézskej skupiny Muhammadijá Dján Sjamsuddín.