Hypotekárny úver v banke, prípadne stavebné sporenie vás na dlhé roky pripúta k jednej inštitúcii. V jednej z nich to začína pôžičkou a končí splácaním anuity a v druhej najprv sporíte a potom ak chcete, splácate úver, alebo si vyberiete po šiestich rokoch peniaze a miniete ich na to, po čom tých šesť rokov túžite.
To je asi základný rozdiel medzi hypotekárnym úverom a stavebným sporením. Vysvetlenie je však priveľmi jednoduché, aby detailnejšie vystihlo rozdiely medzi hypotekárnym úverom a úverom zo stavebného sporenia. Prečo sa rozhodnúť pre ten alebo onen spôsob získania lepšieho, krajšieho a pohodlnejšieho bývania, to je otázka pre odborníkov a aj tí sa s ňou zapotia. Výhody hypotekárneho úveru sú nesporne v tom, že získate peniaze pomerne rýchlo. Toľko, koľko ste schopní splácať a bývate vo svojom. Splátky sú rozložené na dlhé časové obdobie a majú relatívne výhodnú úrokovú sadzbu. Je omnoho výhodnejšia, ako keby ste si požičali bežný úver alebo žiadali o preklenovací úver v stavebnej sporiteľni. Ďalším faktorom znižujúcim úrokovú sadzbu je štátny príspevok, ktorý znižuje úrokovú sadzbu. Jednou z podmienok hypotekárneho úveru je ručenie nehnuteľnosťou. Môže ísť aj o tú, na ktorú si peniaze požičiavate. Pri výpočtoch by ste však mali myslieť na to, že budete okrem pôžičky splácať aj úroky. Ich výška môže byť pohyblivá alebo fixovaná na určité obdobie, podľa aktuálnej situácie na kapitálovom trhu. Rizikom pri hypotekárnom úvere môže byť situácia, keď klient banky nebude schopný splácať pôžičku. V tom prípade môže banka využiť svoje záložné právo a namiesto krásneho sna sa klient ocitne v tom najhoršom sne. Problémy môžu nastať aj v prípade krátkodobej straty pravidelného príjmu, ak nepomôžu známi alebo ručitelia, banka si pripisuje „pokuty“.
Štátny príspevok je síce ešte stále pomocou, ale treba rátať s tým, že vzhľadom na aktuálny stav štátneho rozpočtu môže byť napokon úplne zrušený. Od budúceho roka by sa mal znížiť príspevok štátu na úroky z hypotekárnych úverov zo súčasných 2,5 percenta na 1 percento. (dk)
SLOVNÍK HYPOTÉK* HYPOTEKÁRNA BANKA - je banka poskytujúca, okrem iného, aj hypotekárne úvery. V zahraničí tieto banky získavajú potrebné prostriedky najmä predajom hypotekárnych záložných listov, u nás sa táto forma len udomácňuje.
* HYPOTEKÁRNY ÚVER - úver zabezpečený záložným právom banky k nehnuteľnosti (dom, byt, stavba). Na Slovensku sa zväčša poskytuje v 70 percentnej výške a cenu za nehnuteľnosť odhaduje zväčša znalec banky.
* ZÁLOŽNÉ PRÁVO - právo veriteľa speňažiť založené aktíva, v prípade, že dlžník nespláca riadne a včas svoj záväzok. Banka je veriteľ, dlžník je klient s hypotekárnym úverom. V prípade založenej nehnuteľnosti sa toto právo zapisuje do katastra nehnuteľností.
* HYPOTEKÁRNE ZÁLOŽNÉ LISTY - môže vydávať len banka, ktorá má na túto činnosť licenciu (hypotekárna banka). Ide o dlhopisy, ktorých nominálna hodnota a hodnota výnosu je krytá pohľadávkami z hypotekárnych úverov. Pre krytie nominálnej hodnoty hypotekárnych záložných listov môžu byť použité iba pohľadávky z hypotekárnych úverov, ktoré nepresahujú 60 percent ceny založených nehnuteľností.
* ISTOTA
Hypotekárne záložné listy sú kryté pohľadávkami z hypotekárnych úverov, ktoré sú naviac zaistené prostredníctvom záložného práva reálne existujúcou hodnotou nehnuteľnosti. Toto dvojité zaistenie a to, že ich nemôže vydávať každý, robí z hypotekárnych záložných listov mimoriadne istú a bezpečnú investíciu.
* VÝNOSNOSŤ
Úrok prijatý z hypotekárnych záložných listov je čistý, t. j. nepodlieha žiadnym zrážkam a daniam. Sú jediným dlhopisom oslobodeným od dane z prímu. Ich výnosy pohybujúce sa nad úrovňou inflácie zhodnocujú vložené prostriedky.
* LIKVIDITA
Hypotekárne záložné listy patria medzi verejne obchodovateľné, čo umožňuje majiteľovi, kedykoľvek ich predať pred dobou splatnosti.
* JEDNODUCHÝ NÁKUP
Ku kúpe hypotekárnych záložných listov je potrebný iba občiansky preukaz a výpis z majetkového účtu v Stredisku cenných papierov, u právnických osôb navyše výpis z Obchodného registra a plná moc k zastupovaniu. Nákupné a predajné ceny dlhopisov sa určujú v závislosti na vyhlásenej úrokovej sadzbe a situácii na kapitálovom trhu.