
foto
Povolanie
* Čašník.
Kto môže požiadať o prácu
* Bez obmedzenia.
Vybavovanie
1. V agentúre záujemca vypíše dotazník - osobné údaje a pracovné skúsenosti v odbore čašník. Agentúra zverejní požiadavky v databáze, ktorá je prístupná rakúskym zamestnávateľom.
2. Klient čaká, či si ho rakúska firma všimne. Môže to trvať týždeň, mesiac a taktiež sa môže stať, že nezareaguje ani jedna firma. Podniky majú záujem hlavne o čašníkov so zahraničnou praxou a takých, čo poznajú rakúsku kuchyňu. Prednosť majú jazykovo zdatnejší.
3. V prípade, že firma prejaví o uchádzača záujem, pošle slovenskej agentúre pracovné podmienky. List musí obsahovať výšku mzdy a opis pracovnej činnosti.
* . Ak s navrhnutými podmienkami žiadateľ súhlasí, agentúra pošle do Rakúska žiadosť o pracovné povolenie. Na udelenie povolenia čaká klient približne dva mesiace.
5. Pracovné povolenie možno získať maximálne na pol roka. Spolu s ním klient dostane aj kartu sociálneho a zdravotného poistenia. (Po pol roku treba pracovné povolenie vybavovať odznova. Je to však už jednoduchšie a s väčšou pravdepodobnosťou, že ho dostane.)
Ako dho vybavenie trvá
* 2 až 3 mesiace.
Iná forma vybavenia
* Keď rakúska firma prejaví o klienta záujem, môže si pracovné povolenie vybaviť aj sám. Treba vycestovať do Rakúska a na cudzineckej polícii si vybaviť prechodný pobyt. Potom musí klient ísť na rakúsky úrad práce so žiadosťou o pracovné povolenie. Táto forma stojí spravidla viac námahy a peňazí ako investovať 9500 korún do agentúry a čakať na vybavenie. Úrady nemusia mať totiž v čase návštevy otváracie hodiny a okrem toho pýtajú od klienta rôzne poplatky.
Čo to stojí
* Za zaslanú ponuku zo strany rakúskej firmy zaplatí uchádzač 3500 korún a za vybavenie pracovného povolenia 6000 korún.
Plat čašníka v Rakúsku
* Čistá mzda neklesne pod 30 000 korún
Iné zamestnanie
* V Rakúsku si možno týmto spôsobom vybaviť aj prácu kuchára, zdravotnej sestričky či nájsť zamestnanie ako IT - programátor. Rakúsko vydá pre cudzincov každý rok okolo 4000 pracovných povolení. Podľa agentúr je dopyt Slovákov po takejto práci vždy väčší ako ponuka pracovných miest.
Zdroj: Agentúra Alis v Bratislave.
NEMECKO
Ľudia z krajín, ktoré nie sú členmi Európskej únie, v Nemecku pracovať nemôžu.
Výnimky sú povolené pre:
* zamestnancov, ktorých do Nemecka deleguje firma, ktorá má v tejto krajine pobočku,
* učňov a osoby, ktoré sa tu vzdelávajú v rámci povolených vzdelávacích programov,
* au pair pobyty, maximálne do jedného roka,
* zamestnancov, ktorým prácu nájde nemecký centrálny úrad na sprostredkovanie práce.
O víza treba žiadať osobne
* Preukázať sa treba pracovnou zmluvou, prísľubom nemeckého zamestnávateľa, dokladmi o vzdelaní a iným. Študenti môžu cez prázdniny vykonávať brigádu maximálne počas troch mesiacov. Redakciu o tom informoval Ralf Richter z nemeckého veľvyslanectva v Bratislave.
* Prácu v Nemecku môže pomôcť sprostredkovať iba okresný úrad práce. Najčastejšie ponúka pomocné práce v hoteloch, reštauráciách či v priemysle. Agentúry môžu ponúkať aj napríklad prácu au pair.
FRANCÚZSKO
Na získanie pracovných víz si najprv treba nájsť vo Francúzsku zamestnávateľa.
* Podpísaná pracovná zmluva musí byť úradne potvrdená (DDTEFP - francúzske Riaditeľstvo pre prácu, zamestnanie a profesijné vzdelanie).
Pracovné povolenie
* môže vybaviť aj zahraničný zamestnávateľ bez toho, aby žiadateľ do krajiny vycestoval. Pracovnú zmluvu a pracovné povolenie posiela konzulárnemu úradu na Slovensku Úrad pre medzinárodnú migráciu. Čakateľa na pracovné víza upozorní na vyzdvihnutie víz konzulárne oddelenie francúzskeho veľvyslanectva v Bratislave.
* So sebou si treba priniesť: pas, päť fotografií, dvakrát vyplnené tlačivo žiadosti o dlhodobý pobyt a zaplatiť poplatok zhruba 4000 korún.
* Vybavovania trvá asi mesiac. „Počet slovenských žiadateľov o pracovné víza je veľký. Obyčajne získa vízum asi tridsať percent z nich,“ hovorí Natália Fošnárová z francúzskeho veľvyslanectva.
AMERIKA (EURÓPA)
Povolanie
* Čašník na výletnej lodi.
Kto môže požiadať o prácu
* Uchádzači s praxou čašníka do 30 rokov.
Vybavovanie
1. Žiadateľ zašle alebo prinesie námornej pracovnej agentúre vyplnený životopis.
2. Vybraných uchádzačov pozve agentúra na osobný pohovor. Pracovníci agentúry si overia znalosť angličtiny) a spýtajú sa na pracovné skúsenosti. V prípade, že klient nemá žiadne skúsenosti s prácou čašníka, môže sa uchádzať o upratovacie práce na lodi a časom sa môže prepracovať na lepšie miesta (stačí základná znalosť angličtiny).
3. Ak je námorná agentúra s klientom spokojná, odovzdá mu na vyplnenie dotazník.
* . Po vrátení vyplnenej prihlášky a ďalších dokladov klienta informuje o vhodných výberových konaniach lodiarskych spoločností. Spravidla sa konajú v Bratislave, v Budapešti a v Prahe. Na pohovore si spoločnosť overí jazykové znalosti žiadateľa, ako aj pravdivosť uvedených pracovných skúseností.
5. O úspešnom absolvovaní interview oboznámi uchádzača slovenská agentúra, ktorá od lodnej spoločnosti dostane potvrdenie o zamestnaní.
6. Po získaní potvrdenia nasleduje vybavenie víza, námorníckej knižky, lekárskeho vyšetrenia a rezervácie letenky.
7. Na ambasádu pošle agentúra pracovný kontrakt a žiadosť o udelenie víz.
8. V prípade udelenia víz odovzdá agentúra klientovi kontrakt s lodnou spoločnosťou, pas s vízami a letenku.
Ako dlho trvá vybavovanie
* 2 až 3 mesiace (uchádzač čaká na odlet po konečnom vybavení práce tri týždne až dva mesiace).
Čo to stojí
* Od 20- do 40-tisíc korún, cena zahŕňa všetky poplatky, víza, letenku. Minimálne vreckové je sto dolárov.
Plat čašníka na lodi
Od 1000 do 4000 dolárov (dostávajú nízke základné platy, väčšinu ich zárobku tvorí prepitné).
Iné zamestnanie
* Žiadatelia o zamestnanie na lodi, ktorí nemajú potrebnú prax alebo nevedia dobre po anglicky, môžu vykonávať práce, ktoré sú ohodnotené pevnou mzdou bez obslužného. Takíto pracovníci obsluhujú ostatných zamestnancov na lodi. Ide o čašníkov pre posádku alebo o takzvané snack-stewardky/di. Výška mzdy sa pohybuje od 500 do 800 dolárov za týždeň. Ak sa v práci osvedčia, môžu časom získať lepšiu prácu, ktorá je ohodnotená na základe obslužného. Agentúry umiestňujú na lode aj masérov, kaderníčky, kozmetičky, fotografov, krupierov, kvetinárov, kulisárov, chyžné či kuchárov.
Zdroj: Námorná agentúra Tatra Marine Management, www.cruiseliners.sk