
foto
* akékoľvek, najčastejšie čašník, kuchár, recepčný
Kto môže požiadať o prácu
* bez obmedzenia
Vybavovanie:
Legálna práca vo Veľkej Británii sa dá vybaviť len tak, ak si uchádzač najprv zaplatí minimálne polročné štúdium.
1. Uchádzač musí v agentúre vyplniť nezáväznú prihlášku a potom záväznú prihlášku, za ktorú zaplatí 6000 korún.
2. Agentúra pošle prihlášku do anglickej školy, ktorú si klient vyberie.
3. Škola pošle naspäť informáciu, čo to stojí. Polročné štúdium v Anglicku vyjde zhruba 900 britských libier (52 000 Sk). V cene je ubytovanie, poplatok škole, agentúram, prípadne aj taxislužba. Škola môže žiadať vyššiu sumu, ako uvádza slovenská agentúra.
4. Štúdium si hradí klient. Agentúra z ceny pobytu odpočíta vopred zaplatenú zálohu vo výške 6000 korún. Doklad o úhrade agentúra odfaxuje do anglickej školy.
5. Škola pošle naspäť takzvaný akceptačný list. Formulár o potvrdení úhrady a o tom, že sa žiadateľ stáva študentom školy.
6. Po doručení akceptačného listu si klient musí vybaviť študentské víza. Na ambasádu treba okrem toho priniesť: pas, 2 fotky, potvrdenie o dosiahnutom vzdelaní (prípadne potvrdenie o návšteve školy), pracovnú zmluvu, potvrdenie o zamestnaní, ak je žiadateľ podnikateľ, musí predložiť doklady o podnikaní (živnostenský list, iné), výpis z bankového účtu za posledného pol roka - na účte musí byť zostatok minimálne 120 000 Sk (5- až 8-tisíc na týždeň), ak na svojom účte nemá toľko peňazí, môže predložiť účet rodiča alebo sponzora. Za víza sa platí asi 2300 korún.
Študentské víza sa udeľujú na čas štúdia. Po uplynutí napríklad pol roka sa dajú predĺžiť v takzvanom Home Office, ktoré sa nachádza napríklad v južnom Londýne. Za predĺženie sa neplatí, ale treba naň dlho čakať.
7. V prípade, že ambasáda víza neudelí, agentúra vráti uchádzačovi skoro všetky poplatky. Nechá si tritisíc korún z úvodnej 6-tisícovej zálohy a anglická škola si ponechá 35 libier (poplatok za evidenciu).
Práca
* Popri štúdiu môže klient pracovať 20 hodín týždenne. Ak robí cez prázdniny, môže robiť aj na plný úväzok.
* Ak vie uchádzač po anglicky, môže vykonávať akúkoľvek prácu.
* Na oficiálne vykonávanie práce si treba vybaviť poistenie - takzvané national insurance number (poistenecké číslo).
Vybavenie poisteneckého čísla
* najprv treba zavolať na úrad s názvom Benefit Agency (nachádza sa napríklad v každej štvrti Londýna) a dohodnúť si schôdzku. Dohodnutie termínu môže trvať týždeň, ale aj tri mesiace,
* na stretnutie si treba priniesť pas a potvrdenie od zamestnávateľa, že uchádzača zamestná. Pohovor môže trvať aj štyri hodiny. Úrad totiž napríklad preveruje všetky pečiatky v pase a pýta sa klienta, na aký účel krajinu navštívil,
* úrad oznámi žiadateľovi do dvoch týždňov, či mu prideľuje číslo poistenca. Udeľuje sa na 5 rokov.
Čo to stojí
* celkove približne 180 300 korún,
* poplatok 900 libier (52 000 Sk) zahŕňa: poplatok za polročné štúdium, ubytovanie na mesiac 320 libier (18 560 Sk), nenávratný poplatok škole 35 libier (2030 Sk), iné, môže zahrnovať taxislužbu v cene 45 libier (2600 Sk) - na letisku bude klienta niekto čakať a dopraví ho na miesto ubytovania,
* víza 2300 korún,
* letenka do 6000 korún,
* na účte treba mať zostatok minimálne 120 000 korún, peniaze môže klientovi požičať napríklad aj anglická rodina, alebo iný sponzor.
Plat
* približne 5 libier na hodinu (asi 300 Sk).
Austrália a Írsko
* zamestnanie sa vybavuje podobným spôsobom ako v Británii. V týchto krajinách si stačí zaplatiť školu na tri mesiace.
* Írsko sa dá podľa agentúr vybaviť ľahšie ako Anglicko.
* Štúdium a práca v Austrálii sú neporovnateľne drahšie ako v Anglicku. Iba zostatok na účte žiadateľa musí byť okolo 200 000 korún. Tri mesiace školy stoja vyše 100-tisíc korún. Pobyt v Austrálii sa získava ťažšie a agentúry tvrdia, že ťažšie sa získavajú aj víza, lebo Austrália radí Slovensko medzi rizikové štáty.
Zdroj: Bratislavská agentúra Bakalári