* Odborná platená prax vo vyštudovanom odbore (takzvaný Professional Carrer Training).
Kto môže požiadať o prácu
* Uchádzač vo veku od 20 do 40 rokov, absolvent vysokej školy alebo stredoškolák s maturitou a minimálne trojročnou praxou vo svojom odbore. Treba vedieť dobre po anglicky.
Vybavovanie
1. Uchádzač sa prihlási v pracovnej agentúre. Tá mu pošle formulár pracovnej zmluvy a formulár na vyplnenie osobných údajov.
2. Klient si sám hľadá firmu, ktorá ho zamestná. Práca musí byť vo vyštudovanom odbore. Agentúra mu s hľadaním nepomôže, iba poradí. Najlepšie je, ak si firmu nájde prostredníctvom známych v Amerike. Hľadať sa dá aj cez internet, napríklad na vyhľadávačoch yahoo, altavista či msn, trvá to však dlhšie. Priemerný čas hľadania sa odhaduje na dva mesiace.
3. V prípade, že si klient nájde zamestnávateľa, pošle mu formulár pracovnej zmluvy, ktorý získal od agentúry. Zamestnávateľ zmluvu pošle naspäť poštou.
4. S originálom pracovnej zmluvy ide žiadateľ do agentúry. So sebou si okrem formulára prinesie: životopis v angličtine, úradný preklad notárom overeného dokladu o najvyššom vzdelaní (kópia diplomu, maturitného vysvedčenia), dve referencie v anglickom jazyku (môžu byť z univerzity, od bývalého zamestnávateľa…), kópiu strany pasu s osobnými údajmi a prípadne kópiu predchádzajúcich víz (J1víz a DS 2019).
5. Agentúre klient zaplatí sprostredkovateľský poplatok vo výške 6600 korún plus cenu pobytu, na rok je to 55 600 korún.
6. Pracovná agentúra pošle všetky materiály do svojej americkej pobočky. Tá overí, či sú údaje pravdivé a zamestnávateľ chce skutočne žiadateľa zamestnať.
7. Americká pobočka pošle materiály na americký imigračný úrad. Ten zabezpečí vydanie takzvaného certifikátu o spôsobilosti DS 2019, ktorý treba k žiadosti o vízum. Formulár pošlú z Ameriky do slovenskej agentúry (ostatné dokumenty zostávajú v Amerike).
8. Agentúra upovedomí klienta o dodaní formulára a požiada ho, aby priniesol všetky doklady potrebné na žiadosť o vízum: pas, žiadosť o neprisťahovalecké vízum, fotografiu, úradne overený preklad o najvyššom dosiahnutom vzdelaní (kópia diplomu, maturitného vysvedčenia…), zamestnaní donesú pracovnú zmluvu od súčasného aj predchádzajúcich zamestnaní, čerství absolventi, ktorí ešte nepracujú, prinesú potvrdenie z úradu práce a index. Za víza sa platí 100 dolárov.
V prípade, že klientovi americký zamestnávateľ zaplatí menej ako 750 dolárov za mesiac, rozdiel musí mať uchádzač o víza na svojom bankovom účte (ambasáda vyžaduje vreckové minimálne 750 dolárov za mesiac).
9. Všetky doklady pošle klient v špeciálnom balíku poštou na ambasádu. Stojí 18 korún a možno ho dostať na väčšine pôšt.
10. Pracovníci ambasády žiadateľa pozvú na pohovor. V ten istý deň sa uchádzač dozvie, či dostal víza. V prípade, že mu víza neudelia, agentúra mu vráti väčšinu poplatkov. Nechá si 8800 korún - storno poplatok - a klientovi sa nevráti ani sto korún za víza.
Ako dlho trvá vybavovanie
Vyše troch mesiacov.
Čo to stojí
Celkove 65 860 korún.
Z toho je: sprostredkovateľský poplatok 6600 Sk, platba za ročný program 55 660 Sk, víza 100 dolárov (36 000 Sk).
Treba počítať aj s peniazmi na účte, ak žiadateľ zarobí menej ako 750 dolárov na mesiac. Vreckové odporúčajú agentúry vo výške 750 dolárov na prvý mesiac - cesta, ubytovanie. Plus náklady na letenku zhruba 20 000 korún.
Plat praktikanta v USA
Obyčajne 1000 dolárov na mesiac.
Zdroj: Bratislavská agentúra Bakalári, program intership sprostredkuje napríklad agentúra Lupa.