Nelegálnu prácu robia často aj au pair pracovníčky, ktoré sa po skončení víza nechcú vrátiť späť na Slovensko. V zahraničí zväčša pracujú ako čašníčky, upratujú domy alebo sa starajú o deti. Výnimočnými nie sú ani prípady platených sobášov s domácimi obyvateľmi.
Presný počet ilegálne pracujúcich Slovákov oficiálne nie je známy. Národný inšpektorát práce však počet ľudí, ktorí pracujú načierno odhaduje na 40-tisíc až 120-tisíc.
„Ľudia utekajú, lebo doma málo zarobia. Preto to radšej risknú a podstúpia riziko pokuty či vyhostenia z krajiny,“ myslí si hovorkyňa úradu práce Lýdia Výborná, podľa ktorej odchádzajú takto pracovať vzdelaní aj menej vzdelaní ľudia.
Za prácu načierno však jednotlivé krajiny postihujú ľudí prísne. „Ak kontrola napríklad v Británii zistí, že pracovník robí načierno, okamžite ho z krajiny doživotne vyhostí. Zamestnávateľ, ktorý už pravdepodobne nestihne pracovníkovi vyplatiť mzdu, dostane pokutu päťtisíc libier,“ tvrdí Marcela Cabadajová z bratislavskej agentúry Bakalári.
O nič lepšie to nie je ani v Taliansku. „Takýto pracovník musí krajinu opustiť do 15 dní. „Na desať rokov má zákaz vstupu do všetkých krajín schengenskej dohody,“ hovorí pracovníčka talianskeho veľvyslanectva.
Z krajiny vyhostia čierneho pracovníka aj v Nemecku. „Okrem toho môže dostať pokutu do 5000 eur. Zamestnávateľovi hrozí sankcia 500 000 eur,“ povedal Ralf Richter z nemeckého veľvyslanectva v Bratislave.
Od polovice ďalšieho roka sa má práca načierno stať v Nemecku trestným činom. Konkrétne tresty ešte jasné nie sú.
Nemci chcú sprísniť hlavne kontroly pri colných priechodoch a zvýšiť počet kontrol zamestnávateľov. Títo majú byť náhodne kontrolovaní raz mesačne.