
FOTO ARCHÍV SME – PAVOL MAJER
námaha vyjde nazmar, lebo uchádzačovi sa nepodarí získať víza.
Zahraničné firmy majú záujem predovšetkým o mladých vzdelaných ľudí s praxou, ktorí perfektne hovoria ich jazykom.
Práca na polovičný úväzok sa dá legálnou cestou získať napríklad vo Veľkej Británii, Írsku či Austrálii. Podmienkou je však zaplatenie štúdia. Anglicko vyžaduje uhradiť minimálne pol rok, v Austrálii či Írsku stačí, ak si uchádzač zaplatí tri mesiace pobytu v škole.
„Na polovičný úväzok pracujú ľudia najčastejšie v reštauráciách, hoteloch alebo tí, čo pomáhajú rodinám s opatrovaním detí alebo upratovaním. Za hodinu sa dá takto zarobiť približne päť libier (asi 300 korún),“ hovorí Marcela Cabadajová z agentúry Bakalári.
Veľký záujem je podľa agentúr aj o prácu na výletnej lodi a to buď v Amerike, alebo v Európe. „Čašník si tu môže zarobiť tisíc až 4-tisíc dolárov za mesiac,“ tvrdí Juraj Boroš z námornej agentúry v Bratislave Tatra Marine Management.
Na námornej lodi sa však podľa neho môžu zamestnať aj chyžné, maséri, kaderníčky, kozmetičky, fotografi či krupieri.
Viaceré agentúry od vybavovania práce v zahraničí ľudí odhovárajú a radia im, aby počkali na vstup Slovenska do Európskej únie.
„Lepšie by spravili, ak by si radšej kúpili angličtinu pre samoukov a do mája sa naučili jazyk,“ hovorí Marek Ilizi z pracovnej agentúry Alfa Agency.
Niektoré členské krajiny Európskej únie už teraz sľubujú Slovákom prácu po vstupe. Okamžitý voľný pohyb osôb umožní Dánsko, Holandsko, Írsko a Švédsko. Veľká Británia, Belgicko či Španielsko chcú po vstupe počkať aspoň dva roky.
Rakúšania a Nemci chcú uplatniť 7-ročné prechodné obdobie. Konečné rozhodnutie však podľa vlády padne budúci rok v apríli pri podpise prístupovej zmluvy.