Po volebnej „komédii“ prišli kamene a obušky

Hlavné námestie v azerbajdžanskej metropole Baku sa včera ocitlo v obkľúčení vojakov. Stalo sa tak po vyhlásení volieb, v ktorých zvíťazil syn prezidenta Gajdara Alijeva Ilcham. Obrovskú plochu hlavného námestia prehradili jednotky ministerstva vnútra, ..

Hlavné námestie v azerbajdžanskej metropole Baku sa včera ocitlo v obkľúčení vojakov. Stalo sa tak po vyhlásení volieb, v ktorých zvíťazil syn prezidenta Gajdara Alijeva Ilcham. Obrovskú plochu hlavného námestia prehradili jednotky ministerstva vnútra, vyzbrojené štítmi a obuškami. Policajti pochodovali ulicami a nahlas spievali. „Má to byť odkaz pre nás, pre opozíciu, aby sme sa neopovážili zvolávať nové demonštrácie,“ hovorí Imram, priaznivec opozície z mesta Belagan.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Policajti zasahovali a strieľali do vzduchu. Protestujúci zasa rozbili niekoľko policajných áut, ktoré potom polícia demonštratívne vystavila na námestí, aby si ich mohli prehliadnuť novinári a medzinárodní pozorovatelia.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to celé komédia,“ komentoval Taptyk Abbás, päťdesiatročný funkcionár opozičnej strany Rovnosť, priebeh volieb. „Moji ľudia našli obálky, ktoré sa provládni členovia volebných miestností pokúšali potajomky strčiť do urien. Riaditelia škôl a nemocníc prišli do volebných miestností s preukazmi nezávislých pozorovateľov. Pritom si zaznamenávali, či ich zamestnanci prišli hlasovať. Ešte im verejne kládli na srdce, koho majú voliť, inak vraj v práci končia. A keď sa sčítali všetky hlasy, predsedovia komisií s nimi bežali na okresný výbor, aby ich prepísali podľa želania tajomníka,“ povedal Taptyk. „Jediným riešením je ľudové povstanie,“ dodal.

„Zbrane? Po vojne v Karabachu tu nič nezostalo, ale pôjdeme na nich trebárs s palicami,“ vykrikuje Taptykov priateľ Aziz. „Bojoval som v Karabachu, prišiel som tam o zdravie a teraz dostávam len mizerných desať dolárov mesačne,“ sťažuje sa. „Už pre Gajdara sme boli vzduch. Čo čakať od Ilchama, ktorý sa počas vojny váľal v Moskve. Však ešte uvidí,“ vykríkol s lesknúcimi sa očami bývalého bojovníka.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: TOMÁŠ VLACH, Baku pre SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 920
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 954
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 637
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 895
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 2 996
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 2 546
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 388
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 149
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu