
Ulice Baku ovládli demonštranti a potom policajné jednotky. FOTO - REUTERS
Voľby v Azerbajdžane potvrdili vznik postsovietskej dynastie, výsledky vyhnali ľudí do ulícV stredu podvečer sa ešte v Azerbajdžane zdalo, že syn prvej postsovietskej dynastie Alijevovcov pokojne zasadne na otcov trón. Novopečený prezident Alijev junior ešte ani nestihol dokončiť svoje povolebné vyhlásenie o stabilnej budúcnosti krajiny a v uliciach Baku sa strhli krvavé nepokoje, pri ktorých umrel najmenej jeden človek.
Oficiálne výsledky hovoria o 80 percentách hlasov pre Ilchama Alijeva a 12 percentách pre jeho rivala Isa Gambara. Účasť dosiahla 71 percent.
Medzinárodní pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) referovali o predvolebných útokoch na opozíciu, policajnom násilí a manipulácii s volebnými lístkami. „Táto krajina by si zaslúžila aj korektnejšie voľby,“ povedal pozorovateľ Peter Eichler.
Voľby v krajine s priamym prístupom k lákavej kaspickej rope sledovali vo Washingtone aj Moskve. Pre Spojené štáty a Európu je stabilný Azerbajdžan zvlášť zaujímavý kvôli projektu ropovodu z Kaspického mora cez Turecko na Západ. Ten by výrazne znížil energetickú závislosť Európanov od Ruska aj Američanov od Perzského zálivu.
Alijevovská dynastia sa stala pre investorov aj svetové mocnosti zárukou stability. Alijev starší, bývalý sovietsky vysoký hodnostár KGB, nastúpil na post prezidenta v roku 1993 na žiadosť vtedajšej vlády, neschopnej stabilizovať krajinu zdevastovanú bojmi o stratené územie Náhorného Karabachu. Za desať rokov krajinu síce sociálne rozdelil, ale hospodársky pozdvihol.
Keď začal Gejdar Alijev chorľavieť, zrazu sa objavil jeho syn, známy sukničkár a hazardný hráč, ako dobre oblečený absolvent moskovského diplomatického inštitútu. Otec zmenil ústavu a dosadil ho za premiéra. Ilhamovými politickými zbraňami sa stali otcova medzinárodná reputácia, represívne zložky štátnej polície a strach obyvateľov, že ak zvolia opozíciu, vrátia sa krvavé deväťdesiate roky. Pomohla aj tichá podpora pochybných volieb z Moskvy aj Washingtonu.
ZUZANA V. OČENÁŠOVÁ