Dokument O budúcnosti Armády Českej republiky rozhodnú politici tvrdí, že najzávažnejšou chybou je, že neexistuje politické zadanie pre vojakov. Nekoná sa politická diskusia o bezpečnostných prioritách, z ktorých by mali vychádzať úlohy pre armádu.
Od vzniku Českej republiky prešla armáda viacerými polovičnými reformami. Až minister obrany Jaroslav Tvrdík začal s koncepčnou reformou, ktorá rátala s rozpočtom vo výške 2,2 percenta HDP. Vláda však na jar armáde rozpočet znížila, Tvrdík rezignoval a medzi vojakmi zavládla dezilúzia. Z armády odchádzajú tisícky v posledných rokoch vyškolených profesionálov vrátane veliteľských špičiek.
Podľa poslednej reformy ministra obrany Miroslava Kostelku bude o ďalších desaťtisíc vojakov menej. Českú republiku má brániť 23-tisíc vojakov a 30 tankov. Z 24 plánovaných supersonikov zostane štrnásť a pôvodných 72 podzvukových lietadiel L-159 sa zredukovalo na 18, podľa iných úvah len na 11 kusov. Zachovajú sa len dve letiská, protiraketové vojsko bude zrušené.
Tieňový minister obrany opozičnej ODS Petr Nečas je k zmenám skeptický. Tvrdí, že skutočné výdavky Špidlovej vlády na armádu budú len 1,85 percenta HDP a v takej situácii je lepšie tanky zrušiť úplne. Nečas teraz zdôrazňuje, že sa treba špecializovať - na jednotky na obranu proti chemickým a biologickým zbraniam a malé úderné ľahko vyzbrojené jednotky schopné zasahovať inde vo svete.
Pred tým však, ako jeden z mála, varuje politológ Bohumil Doležal. „Česká armáda by mala byť schopná brániť sa sama aspoň nejaký čas a demonštrovať tak, že sa brániť chceme,“ tvrdí Doležal. Podobný názor má jeden z autorov kritickej analýzy Antonín Rašek. Predstava o úzkej špecializácii odporuje záväzkom Washingtonskej zmluvy. „Reforma rezignuje na teritoriálnu, plošnú obranu,“ upozorňuje Rašek.
Analýza vládu vyzýva, aby zastavila improvizované zásahy do armády. Žiadajú plnú civilnú kontrolu nad rezortom a zastavenie odchodu kvalitných veliteľov. Nedá sa však predpokladať, že by tento dokument rozprúdil debatu medzi politikmi. Do začiatku novembra by sa Kostelkova reforma mala dostať do vlády a potom do parlamentu. Už teraz hrozí, že diskusia sa zvrhne na preťahovanie, ktorým mestám sa podarí udržať vojenské posádky.
Autor: MARTIN ČAREK, Praha pre SME