
Arcibiskup z Cantenbury a zároveň hlava anglikánov Rowan Williams (v strede) zvolal zástupcov jednotlivých cirkevných provincií do londýnskeho Lambeth Palace, kde anglikánska cirkev kedysi vznikla. FOTO - REUTERS
Ten sa priblížil v posledných týždňoch, keď hrozba odchodu niektorých členov cirkvi dostala reálne črty. Hlavný problém sa nezmenil - homosexualita. Robinsonov prípad totiž nie je jediný.
Všetko sa vyhrotilo minulý týždeň, keď africkí anglikáni prirovnali homosexualitu k satanizmu a šéf organizácie kresťanských gayov a lesbičiek im odpovedal prirovnaním k Hitlerovým nacistom.
Napriek tomu sa predpovede o rozdelení zatiaľ nepotvrdzujú. Výrazne k tomu prispel - aspoň nateraz - summit 38 najvyšších anglikánskych predstaviteľov, ktorý sa včera večer skončil v Londýne. Dal zapravdu optimistom, ktorí už pred jeho začiatkom predpovedali, že biskupi sa dohodnú na dočasnom zmieri. Hlavne vďaka tomu, ako pripomína agentúra Reuters, že schôdzka prišla v pravý čas, za čo nesie hlavnú zásluhu hlava cirkvi, arcibiskup Rowan Williams.
Rozdelenie anglikánov na dve vetvy je však stále očividné. Kým liberálne krídlo sa usiluje o zachovanie istej formy nezávislosti pre jednotlivé národné cirkvi, konzervatívci to odmietajú. A už vôbec nesúhlasia s kompromisom ohľadom homosexuality, pretože je to podľa nich „jasne v rozpore s Bibliou“.
Niektorí tradicionalisti preto veľmi výrazne naznačili, že ak americkí anglikáni nezmenia svoje stanovisko, budú požadovať ich vyradenie z cirkevnej rodiny. V opačnom prípade odídu oni.
Pritom tlačili na arcibiskupa Williamsa, aby zabezpečil nápravu, čo v ich chápaní znamenalo nielen odvolanie homosexuálnych biskupov, ale i zákaz akýchkoľvek kompromisov súvisiacich s homosexualitou.
Anglikánsky arcibiskup však takú právomoc nemá a ako pripomína agentúra AP, nemôže tak urobiť, ani keby chcel. Na rozdiel od katolíckej cirkvi nezväzuje anglikánov centralizovaná autorita, to znamená, že každá provincia je autonómna.
Uplynulé dva dni pomohli k zmierneniu emócií, problém však zatiaľ nie je vyriešený. Všetci čakajú, čo urobí arcibiskup Williams. „Prekonali sme problémy inokedy, prekonáme ich aj teraz,“ hovorí jeden z Williamsových prívržencov. Pritom naráža na udalosti roku 1992, keď po podobných ťahaniciach povolili vysväcovanie žien.
MARIAN MAJER