BRATISLAVA - Narovnávanie cien plynu, o ktorom môže už dnes rozhodnúť vláda, by zaťažilo priemernú slovenskú domácnosť mesačne vyše 160 korunami. Väčšiu časť z toho by predstavovalo zdraženie zemného plynu - o 91 korún, ale smerom nahor sa pohne aj cena tepla a teplej vody.
Návrh zvýšiť ceny plynu od októbra o 19,3 percenta sleduje postupné zbližovanie predajnej ceny, ktorú plynári fakturujú domácnostiam a firmám a ceny za nákup zemného plynu. Po októbrovom zdražení by cena plynu pre domácnosti mala dosiahnuť 72 percent reálnej hodnoty používaného plynu.
Zámer približovania cien je ohrozený politickou nejednotnosťou vládnej koalície. Návrh, ktorý na rokovanie kabinetu predloží minister hospodárstva, naráža na tvrdý odpor Strany demokratickej ľavice. „Schválenie návrhu v stredu na vláde je pre SDĽ úplne neprijateľné. Využijeme všetky možnosti, aby návrh ministra hospodárstva vo vláde neprešiel,“ povedal TASR podpredseda SDĽ Ľubomír Andrassy. Podľa neho očakáva jeho strana podobný postoj aj ďalšej vládnej strany - SOP. Pred kľúčovým zasadnutím kabinetu by sa koaličným sporom mala zaoberať koaličná rada.
Predkladatelia návrhu upozorňujú, že zastavenie deregulácie v energetike môže ohroziť pripravovanú privatizáciu Slovenského plynárenského priemyslu. „Mohlo by to podstatne znížiť výnos z privatizácie o hodnotu, ktorou by investor „ocenil“ neistotu, či k narovnaniu cien vôbec príde,“ uvádza materiál ministerstva hospodárstva.
Ceny, ktoré najväčší slovenský podnik získava za predaj plynu, predstavujú v súčasnosti len 60 percent nákladov vynaložených na kúpu plynu. Takýto nepomer výrazne znižuje atraktivitu investície do akcií SPP.
Okrem nepriamych škôd pri predaji akcií SPP existujú aj priame straty podniku. Vlani, keď rast svetových cien ropy a plynu sprevádzal nepriaznivý kurz dolára, predstavovali 17,2 miliardy. Naopak, z cenovej nerovnováhy profitujú odberatelia. Podľa materiálu o nepriamych dotáciách dosahuje prospech komerčnej sféry z nízkych cien plynu niekoľko miliárd korún ročne. Medzi súkromné spoločnosti s najväčším profitom patrí Duslo Šaľa, Slovnaft, Severoslovenské celulózky a papierne či Chemko. Okrem súkromných firiem získavajú výhody z nízkych cien aj štátne spoločnosti, medzi nimi najmä Slovenské elektrárne a energetické závody.
Návrh ministerstva hospodárstva predpokladá, že ceny by sa mali vyrovnať v januári 2004. Tomu však musí predchádzať niekoľko deregulačných rozhodnutí vlády. Okrem najbližšieho - októbrového zdraženia by malo nasledovať ďalšie v januári 2003 (o 14,3 percenta) a v januári 2004 (o12,2 percenta).
JURAJ JAVORSKÝ